Prima pagină » Știri politice » PSD amenință iar cu moțiunea de cenzură. Dragnea: Nu vom susține privatizări în special la obiectivele economice strategice

PSD amenință iar cu moțiunea de cenzură. Dragnea: Nu vom susține privatizări în special la obiectivele economice strategice

PSD amenință iar cu moțiunea de cenzură. Dragnea: Nu vom susține privatizări în special la obiectivele economice strategice
Detalii în Gândul

Liviu Dragnea a declarat luni, la sediul PSD, după discuția purtată cu vicepremierul Costin Borc, ministru al Economiei, că „PSD nu va susține privatizări în special la obiectivele economice strategice”.

„Am discutat despre privatizări, în general. PSD nu va susține privatizări, în special la obiectivele economice strategice. Nu avem nimic împotrivă să continue acțiunea de listare pentru pachetele minoritare pe care statul român le are la diferitele companii și societăți”, a declarat Dragnea.

Anterior, în cadrul unei emisiuni televizate, Dragnea a repus în discuție posibilitatea depunerii unei moțiuni de cenzură dacă Executivul va încerca să privatizeze companii de strat considerate strategice. Afirmația sa a venit în contextul în care, recent, mai mulți parlamentari PSD au inițiat un proiect de lege care prevede ca, în următorii cinci ani, privatizările să fie blocate, iar activele dobândite în urma privatizărilor frauduloase să fie restituite integral, potrivit Digi 24.

„Mai ușor cu privatizările de dragul privatizărilor. Dacă este o companie care este în pământ, care este praf și pe care statul nu poate să o rezolve sau să o refacă profitabilă, da. Dar companii care au venituri foarte mari, strategice nu avem de ce să le vindem. Dacă ei incearcă să facă acest lucru, atunci putem convoca Parlamentul într-o sesiune extraordinară pentru moțiune de cenzură. Numai în situația în care un act al Guvernului pune în pericol securitatea națională, siguranța națională, interesele strategice, atunci n-o să mai stăm pe gânduri, indiferent dacă ajungem la anticipate sau nu”, afirma Dragnea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Banii în cuplu: cum discuți, cum planifici și cum eviți tensiunile?