Prima pagină » Știri politice » Ședința Parlamentului pentru votul de încredere pentru Cabinetul Cioloș se amână pentru ora 12.30

Ședința Parlamentului pentru votul de încredere pentru Cabinetul Cioloș se amână pentru ora 12.30

Ședința Parlamentului pentru votul de încredere pentru Cabinetul Cioloș se amână pentru ora 12.30
Ședința Parlamentului pentru votul de încredere care ar urma să fie dat Cabinetului Cioloș a fost amântă marți pentru ora 12.30, între timp intervenind o nouă modificarea a programului de guvernare și a listei miniștrilor.

Ședința Camerei Deputaților și Senatului era programată pentru ora 10.00, însă programul va fi modificat, potrivit unor surse parlamentare, în condițiile în care nu s-a luat încă o decizie finală cu privire la lista de miniștri, iar premierul desemnat a trimis Parlamentului o nouă variantă a programului de guvernare.

La ora transmiterii acestei știri, Vasile Dâncu, candidat pentru funcția de ministru al Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, este audiat de comisiile de specialitate.

În același timp, potrivit unor surse politice, încă nu s-a luat o decizie finală referitoare la propunerea pentru portofoliul Justiției. După retragerea Cristinei Guseth, a fost avansat numele lui Mihai Selegean pentru ministerul Justiției, membrii comisiilor juridice fiind înștiințați, neoficial, în legătură cu această nominalizare.

Un alt candidat luat în calcul pentru portofoliul Justiției este Raluca Prună, înalt funcționar la Comisia Europeană.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025