Prima pagină » Știri politice » Șefa BEJ Ialomița „își trece în revistă florile”, în așteptarea deciziei privind componența Birourilor Electorale

Șefa BEJ Ialomița „își trece în revistă florile”, în așteptarea deciziei privind componența Birourilor Electorale

Șefa BEJ Ialomița „își trece în revistă florile”, în așteptarea deciziei privind componența Birourilor Electorale

În așteptarea deciziei privind componența Birourilor electorale din județul Ialomița, președinta BEJ este pregătită cu sendvișuri și gânduri bune.

Florina Bîrzan și-a trecut în revistă florile din grădina proprie înainte de a merge la serviciu, unde „va primi veștile”, care urmează a fi comunicate vineri.

10 mai 2024, s-a dat startul campaniei electorale. Birourile electorale din județul Ialomița vor primi vesti cu privire la decizia ICCJ. Mi-am pregătit sandvisurile și rucsacul pentru o altă zi decisivă, după ce am trecut în revista toate florile din grădina mea. Totul este bine, a comunicat președinta BEJ Ialomița, pe Facebook.


Pe 19 aprilie Biroul Electoral Central a decis desființarea Biroului Electoral de Circumscripție Județeană Ialomița și a Birourilor Electorale de Circumscripție, din cauza mai multor contestații privind nerespectarea procedurii de desemnare a preșe­dinților Birourilor Electorale de Circum­scripție locale.

Este prima dată în istoria organizării procesului electoral din Ialomița când BEC adoptă o astfel de decizie, scrie independentonline.ro.

Procedura a fost reluată, dar demersul a creat din nou un val de reacții, după ce s-a descoperit că unul dintre cei desemnați ca locțiitor într-un Birou Elec­toral de Circumscripție are probleme penale, conform aceleiași surse.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce cred europenii despre Donald Trump?