Prima pagină » Știri politice » Theodor Paleologu: Dacă nu se revine la alegerea primarilor în două tururi, îl susțin pe Nicușor Dan

Theodor Paleologu: Dacă nu se revine la alegerea primarilor în două tururi, îl susțin pe Nicușor Dan

Theodor Paleologu: Dacă nu se revine la alegerea primarilor în două tururi, îl susțin pe Nicușor Dan
Fostul candidat PMP la prezidențiale, Theodor Paleologu, a declarat că îl va susține pe Nicușor Dan la alegerile pentru Primăria Generală a Capitalei, dacă nu se va reveni la alegerea primarilor în două tururi de scrutin.

„Pe Nicușor Dan, așa cum am zis și în trecut”, a declarat Theodor Paleologu într-un clip pe pagina sa de Facebook.

El fusese întrebat pe cine susține la Primăria Generală a Capitalei, în condițiile în care partidele de dreapta trebuie să susțină un candidat comun.

„Această situație trebuie luată în vedere mai cu seamă dacă nu se revine la alegerea primarilor în două tururi. Premierul și președintele au promis acest lucru. Să vedem dacă vor reuși și vor vrea să se țină de promisiune. Dacă primarii vor fi aleși în continuare într-un singur tur va trebui să avem din start un candidat unic în București și opțiunea mea în acest moment este Nicușor Dan. E drept că exista diferite sondaje, e drept că numele meu este vehiculat și spre suprinderea mea stau foarte bine în acest sondaje”, a ținut să mai precizeze Paleologu.

Fostul prezidențiabil al PMP Theodor Paleologu va fi candidatul partidului și la Primăria Capitalei, la alegerile de anul viitor, iar liderul formațiunii Eugen Tomac va candida pentru Primăria Sectorului 1, a anunțat la începutul lunii decembrie Traian Băsescu.

„Văd că partidele s-au apucat să își facă liste și astăzi la partid Tomac a luat o decizie cu privire la candidați. Din partea PMP, care are peste 10%, în București o să fie Theodor Paleologu la Primăria Capitalei, Eugen Tomac la Sector 1, Mihail Neamțu la Sectorul 2, Ioana Constantin la Sectorul 3, Ștefănel Marian la Sectorul 4, Lucian Iliescu la Sectorul 5 și Ștefan Florescu la Sectorul 6. Sunt oameni care au crescut și sunt convins că vor face performanță”, a spus Traian Băsescu, la România TV.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump vrea un arc de triumf la Washington, de aproape trei ori mai înalt decât cel din București
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cum riscă o țară vecină cu România să piardă 1,5 miliarde de euro de la Uniunea Europeană?