Prima pagină » Știri politice » Victor Negrescu: „Am intrat în linie dreaptă privind aderarea la spațiul Schengen. România îndeplinește toate criteriile”

Victor Negrescu: „Am intrat în linie dreaptă privind aderarea la spațiul Schengen. România îndeplinește toate criteriile”

Victor Negrescu: „Am intrat în linie dreaptă privind aderarea la spațiul Schengen. România îndeplinește toate criteriile”

Europarlamentarul PSD Victor Negrescu a anunțat că a prezentat, în cadrul de lucru privind Schengen, draftul de rezoluție privind aderarea țării noastre la zona de liberă circulație. „România a intrat în linie dreaptă privind aderarea la spațiul Schengen”, a precizat Negrescu.

„România a intrat în linie dreaptă privind aderarea la spațiul Schengen. Astăzi s-a prezentat în cadrul Grupului de lucru privind Schengen draftul de rezoluție privind aderarea țării noastre la zona de liberă circulație. În documentul prezentat (atașat) se admite faptul că România îndeplinește toate criteriile specifice Schengen de foarte mult timp. Se pare că Olanda a rămas izolată și singura țară care încă exprimă reticențe. De aceea, am decis să contactez personal cei mai influenți parlamentari olandezi cu care voi începe întâlnirile chiar de mâine”, a anunțat Victor Negrescu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Acesta a mai adăugat că „în discuţiile informale a apărut şi ideea unor referinţe suplimentare în decizie sau ataşarea unei scrisori semnate de mai multe state membre care să prevadă condiţionalităţi sub forma unui mecanism de monitorizare specific”.

„Cele mai multe comentarii au privit Bulgaria. Documentul privind aderarea Croaţiei are alte prevederi decât cel al României şi Bulgariei. Momentan rezoluţia nu are nicio dată certă de aderare la Schengen, aceasta se va decide ulterior, cel mai probabil în Consiliul Justiţie şi Afaceri Interne”, a încheiat Negrescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Un fost președinte american lansează un podcast despre cărți. Ce titluri a ales și de ce?