Prima pagină » Știri politice » Victor Ponta, demisie în alb din PSD. Reacția lui Dragnea

Victor Ponta, demisie în alb din PSD. Reacția lui Dragnea

Victor Ponta, demisie în alb din PSD. Reacția lui Dragnea
Fostul premier Victor Ponta a declarart, miercuri, că îi va trimite în cursul zilei președintelui PSD, Liviu Dragnea, demisia sa în alb din partid, el menționând că atunci când îl va supăra foarte tare, acesta va putea să o introducă și să scape de persoana sa. Liderul PSD i-a răspuns lui Ponta, spunând că nu este de acord ca acesta să plece din partid.

„Dacă deranjez, că am văzut că deranjez, de astăzi o să-i trimit domnului Dragnea – știți că eu nu vreau să mă dea nimeni afară din partid – îi trimit demisia mea în alb și când îl supăr foarte tare o introduce și a scăpat de mine. Dar să tac din gură n-o să tac, nu pot la vârsta asta să mai tac din gură pe lucruri pe care le-am văzut, e care le știu și pe care le văd cu îngrijorare”, a spus Ponta.

Fostul premier Victor Ponta a declarat și că ultima discuție cu liderul PSD Liviu Dragnea a fost în decembrie 2016, când acesta l-a sunat să îl întrebe dacă se vede cu foștii săi miniștri ca să conspire, el replicându-i să nu se mai ia după toți nebunii.

„Ultima mea conversație telefonică cu domnul Dragnea a fost în decembrie, când m-a sunat să mă întrebe dacă e adevărat că mă văd seara cu nu-știu-cine, cu Teodorovici, cu Bănicioiu, să conspirăm”, a spus Ponta.

„I-am închis telefonul, m-am filmat, eram la vreo trei mii de km distanță, pe un teren de golf, și i-am trimis filmarea. Și i-am zis: «Nu te mai lua după toți nebunii». Deci așa e și cu conspirația de acum: nu am nicio conspirație: Am un singur lucru: vreau să spun ceea ce cred”, a adăugat Ponta.

Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat, miercuri, că nu este de acord ca fostul premier Victor Ponta să plece din PSD, el menționând că, dacă acesta îi va trimite o demisia în alb, nu o va activa.

„Eu nu sunt de acord ca Victor Ponta să plece din partid. Dacă îmi va trimite o demisie în alb, nu o voi activa. Nu cred, nu concep ca un fost președinte al partidului să primească un tratament identic cu cel pe care l-a avut Mircea Geoană și este o greșeală pe care noi am făcut-o cu Mircea Geoană și am mai spus-o în mai multe rânduri”, a spus Dragnea.

„Victor Ponta are ce să facă în partid, poate lucra în partid, poate ajuta partidul, poate sprijini Guvernul așa cum o facem cu toții. (…) Nu îl dă nimeni afară, nu îl împinge nimeni afară și sper să îi treacă motiivele de supărare pe care încerc să le identific și să participe la efortul comun pe care îl face partidul”, a adăugat Dragnea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții