Prima pagină » Știri politice » Victor Ponta îl amenință pe Traian Băsescu cu o nouă suspendare

Victor Ponta îl amenință pe Traian Băsescu cu o nouă suspendare

Victor Ponta îl amenință pe Traian Băsescu cu o nouă suspendare
Victor Ponta îl amenință pe Traian Băsescu. Suspendarea președintelui, în discuție

Premierul Victor Ponta l-a amenințat pe Traian Băsescu cu o nouă suspendare, dacă pe 21 mai, Curtea Constituțională va decide că, prin faptul că s-a fotografiat îmbrăcat într-un tricou cu PMP, a încălcat prevederile legii fundamentale.

„Dacă CCR pe 21 mai va decide ce cred eu că e de bun simț și constituțional, anume că președintele României nu are voie să facă campanie electorală, să participe activ, iar după această decizie Traian Băsescu continuă să facă campanie electorală, a doua zi evident că vom depune cererea de suspendare. Este esențial ce va decide CCR pe 21 mai și dacă Traian Băsescu respectă decizia. Vă garantez nu doar că-l suspendăm, ci și partenerii europeni vor spune , vă asigur că nu-l va apăra absolut nimeni. Nu am niciun fel de ezitare să propun în cadrul grupurilor suspendarea lui”, a declarat Victor Ponta, la Antena 3.

Mai mult, el a dat ca exemplu alți șefi de state europene care nu au fost văzuți făcând campanie electorală.

„Decizia CCR va decide niște standarde pentru viitorii președinți.  E un atac la prestigiu. V-o imaginați pe Regina Angliei, de exemplu, mergând cu un tricou cu ? Sau pe orice șef de stat din Europa, pe Regele Spaniei, președintele Germaniei?”, a adăugat Ponta.

Cu toate acestea, primul ministru s-a arătat încântat de demersurile președintelui în favoarea Partidului Mișcării Populare.

„Într-un sens strict cinic politic, mie îmi place să-l văd pe Traian Băsescu cu Elena Udrea, că umblă prin țară, că așa le amintește oamenilor cine le-a făcut rău. Suntem extrem de sătuli, dar nu cumva să uităm, să ne aducem aminte”, a mai spus premierul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Iranul anunță ce „țări prietenoase” pot trece prin Strâmtoarea Ormuz. Avertismente pentru Europa și SUA
Digi24
Reacția Rusiei la planul american în 15 puncte pentru războiul din Iran
Cancan.ro
ANM a actualizat prognoza meteo pentru Paște. Vreme mai rece pe 12 aprilie 2026
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea i-a zăpăcit cu apariția ei într-o rochie transparentă. Ce au văzut invitații
Adevarul
„Stai ca boul pe coadă”: dialogul dintre Gabriela Cristea și Ioana Ginghină care a încins spiritele. Replica dură a medicilor
Mediafax
Reuters. Volodimir Zelenski acuză SUA că leagă garanțiile de securitate de cedarea Donbasului
Click
Gabriela Cristea și Tavi Clonda, împotmoliți în renovarea casei din Italia: „Nu ne putem apuca de nimic”
Digi24
VIDEO O însoțitoare de zbor a supraviețuit după ce a fost aruncată din avion în urma accidentului de la New York
Cancan.ro
De ce l-a părăsit Codruța pe Sanfira, de fapt. 'Nașa' Teo aruncă BOMBA care schimbă tot ce știam până acum
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Mirela Vaida în perioada debutului muzical. Prezentatoarea tv cânta într-o trupă de fete! Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Criza auto 2026: Furnizorii români se orientează spre apărare, firme din ecosistemele Dacia sau Mercedes-Benz
Descopera.ro
Cum a ajuns un mare filosof să fie condamnat de propriul discipol
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Bubulino, voiam să fie o surpriză, dar… Îți place Madridul?
Descopera.ro
Liderii țărilor europene, „iritați” de sugestia lui Mark Rutte de a se alătura SUA în Strâmtoarea Ormuz