Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Moțiunea împotriva lui Marcel Ciolacu bagă scandal în Parlamentul României. Ce și-au spus George Simion și Diana Șoșoacă?

VIDEO | Moțiunea împotriva lui Marcel Ciolacu bagă scandal în Parlamentul României. Ce și-au spus George Simion și Diana Șoșoacă?

A fost scandal cu țipete în Senatul României, miercuri. Scena: sala de plen. Protagoniștii: George Simon și Diana Șoșoacă. Schimbul de invective a fost presărat cu: violatorule, mincinoaso, zât!

Președintele AUR, George Simion, a plecat, prin Parlament într-o campanie de strângere de semnături pentru o moțiune de cenzură împotriva Cabinetului Ciolacu, prin Parlament. După ce a terminat la Camera Deputaților, unde este parlamentar, George Simon și-a luat echipa și au mers în camera superioară a Legislativului.

A dat lista din om în om și a strâns, în total, 42 semnături de la reprezentanții AUR și câțiva neafiliați. Simion l-a invitat și pe senatorul PNL, Florin Cîțu, să se alăture inițiativei, dar fostul premier nu era prezent în sala de plen.

Apoi, a mers la fostul ministrul PSD, Gabriela Firea, care a refuzat să își pună semnătura pe moțiunea inițiată de AUR.

Atmosfera s-a precipitat când a intrat în scenă Diana Șoșoacă, împreună cu arsenalul de invective, decibeli și degete ridicate. Senatoarea l-a numit pe George Simion „violator”, cu referire la acuzațiile de viol lansate de o tânără de 17 ani, după ce a participat la Școala de Vară a AUR.

Simion i-a răspuns că este PSD-istă, întrucât nu dorește să semneze moțiunea AUR prin care vrea să demită Guvernul Ciolacu.

Reamintim că AUR și USR au anunțat, separat, că vor să inițieze o moțiune de cenzură împotriva lui Marcel Ciolacu, după angajarea răspunderii în parlament pe legea cu măsurile fiscal bugetare.

Nici USR, nici AUR, nu au separat 117 semnături necesare inițierii moțiunii. Dar niciuna dintre formațiuni nu dorește o colaborare, în acest sens. Cheia este la UDMR, cu ajutorul căreia s-ar putea înclina balanța într-o formulă cu USR, Forța Dreptei, REPER, care ar avea 119 semnături.

Sursa video: Facebook/George Simion

CITEȘTE ȘI:

VIDEO | Ion Cristoiu: „Când se face un proiect de lege, marea problemă este că trebuie să fie adaptat la realitate”

Angel Tîlvăr, întrevedere cu secretarul SUA al apărării Lloyd Austin și Comandantul Suprem al Forţelor Aliate din Europa

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, anunță că cerealele ucrainene vor fi importate NUMAI pe bază de licență

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Țara cea mai puțin vizitată” din Europa cu peisaje și castele spectaculoase