Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Sorin Grindeanu mulțumește pentru bugetul de 30 de miliarde și cere mai mult / „O să fie nevoie de și mai mulți bani la transporturi”

VIDEO | Sorin Grindeanu mulțumește pentru bugetul de 30 de miliarde și cere mai mult / „O să fie nevoie de și mai mulți bani la transporturi”

Ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu i-a transmis premierului că bugetul pe care l-a primit pentru anul 2024 nu este suficient pentru proiectele pe care le are. 

Prezent pe șantierul Drumului Expres Craiova-Pitești, împreună cu Marcel Ciolacu, Grindeanu a subliniat că fondurile alocate pentru anul viitor au o valoare dublă față de banii pe care i-a primit în anul 2021, atunci când a preluat mandatul.

Asta nu înseamnă că nu o să fie nevoie de mai mulți bani, i-a spus Grindeanu, premierului Ciolacu.

Sigur, sunt bucuros față de 2021, când am preluat acest minister, bugetul este mai mult decât dublu. Asta nu înseamnă, domnule prim-ministru, nu o am nevoie de și mai mult sau nu o fie nevoie de și mai mulți bani la transporturi, a declarat Sorin Grindeanu. 

Din acești bani, o parte vor merge către finanțarea investițiilor pentru infrastructura rutieră, a anunțat Sorin Grindeanu.

Astăzi, când vorbim pe ceea ce am propus Parlamentului, am propus doar pe zona rutieră și sunt finanțați peste 800km de autostradă și drum expres. Prin ceea ce am propus pe proiectul de buget, ceea ce înseamnă foarte, foarte mult, iar din acei 800, aproximativ 16km, până la sfârșitul anului viitor trebuie dăm în circulație și țin de acest de această țintă 250km de autostradă și drum expres.

30 de miliarde lei va avea la dispoziție Sorin Grindeanu, în 2024, cu aproape 7 miliarde mai mult decât anul acesta. Mai mult de jumătate din bani, 20,4 miliarde lei, merg pentru susținerea proiectelor deschise pe fonduri europene, a transmis ministrul.

CITEȘTE ȘI:

VIDEO | Premierul Marcel Ciolacu, pe tronsonul 3 al Drumului Expres Craiova-Pitești: „Orice km de infrastructură mare înseamnă dezvoltarea regiunilor”

Aviz favorabil pentru bugetul Ministerului Agriculturii / Barbu: „Este un buget echilibrat, prin care vom continua să susținem producția românească”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe