Prima pagină » Știri politice » Weber, despre decizia „profund nefericită” din Senat: Nu înțeleg de ce nu face Diaconu un pas înapoi

Weber, despre decizia „profund nefericită” din Senat: Nu înțeleg de ce nu face Diaconu un pas înapoi

Weber, despre decizia

Europarlamentarul PNL Renate Weber a declarat, vineri, la RFI, că votul Senatului în cazul lui Mircea Diaconu este „profund nefericit”, ea precizând că o decizie a instanței, indiferent dacă îți place sau nu, trebuie respectată și că nu înțelege de ce nu face Diaconu un pas înapoi.

„Din punctul meu de vedere, este o decizie profund nefericită a Senatului și chiar de neînțeles, pentru că statul de drept asta înseamnă: îți place sau nu-ți place o lege, ea trebuie respectată, îți place sau nu-ți place o decizie a unei instanțe, ea trebuie respectată! Faptul că acea decizie ți se pare nedreaptă, asta pot să înțeleg, dar asta nu înseamnă că nu ai obligația să o respecți”, a declarat Weber.

Renate Weber s-ar fi așteptat ca Mircea Diaconu să-și dea demisia din Senat.

„M-a surprins chiar atitudinea domnului Diaconu, un om pentru care am foarte mult respect, cu atât mai mult cu cât a și declarat că nu va mai candida. Nu înțeleg de ce nu a făcut dumnealui un pas înapoi și nu s-a retras. Dar, mă rog, dincolo de chestiunea personală a domnului Diaconu, rămâne într-adevăr votul Senatului. În opinia mea, repet, este un vot nefericit! Dacă nu-ți place o anumită legislație sau o anumită situație, nu acesta este răspunsul”, declară europarlamentarul liberal.

Consiliul Superior al Magistraturii a sesizat miercuri Curtea Constituțională, după refuzul Senatului de a pune în executare hotărârea ICCJ privind starea de incompatibilitate a senatorului PNL Mircea Diaconu.

Senatorul PNL a declarat după votul prin care a fost respinsă solicitarea de încetare a mandatului său că Senatul și-a „asumat culpa”, prin care a decis inițial că nu se află în vreo situație de incompatibilitate, menționând că justiția nu a solicitat sancționarea sa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe