Prima pagină » Război în Ucraina » INTERVIU EXCLUSIV| „Riscul declanșării unui război nuclear și pericolul unei noi conflagrații mondiale”. Singurul scenariu prin care Republica Moldova poate adera la UE

INTERVIU EXCLUSIV| „Riscul declanșării unui război nuclear și pericolul unei noi conflagrații mondiale”. Singurul scenariu prin care Republica Moldova poate adera la UE

Ina Stoica
INTERVIU EXCLUSIV| „Riscul declanșării unui război nuclear și pericolul unei noi conflagrații mondiale”. Singurul scenariu prin care Republica Moldova poate adera la UE

Ion Mischevca, istoric și analist politic din Republica Moldova, explică, în cea de-a doua parte a interviului pentru Gândul că, în continuare, există riscul declanșării unui război nuclear și totodată, pericolul unei noi conflagrații mondiale.

În opinia acestuia, Republica Moldova nu va adera niciodată la Uniunea Europeană „atâta timp cât pe teritoriul său se vor afla trupe rusești de ocupație”.

Reporter: Ce înseamnă gestul Chișinăului de a semna cererea de aderare la Uniunea Europeană? Și cât ar dura ca Moldova să devină parte din Uniune?

Ion Mischevca: Semnarea cererii de aderare la UE a fost un gest simbolic, dar inutil. Chișinăul nu are capacitatea de a se integra în Uniunea Europeană. În plus, există o cutumă: toate fostele state socialiste din centrul și estul Europei au devenit mai întâi membre NATO, apoi au fost acceptate în UE. Republica Moldova nu va adera niciodată la Uniunea Europeană atâta timp câtpe teritoriul său se vor afla trupe rusești de ocupație. „Integrarea europeană” este o găselniță pentru guvernanții „pro-europeni” și un pretext pentru opoziția pro-rusă.

„Republica Moldova poate adera la UE doar prin Unirea cu România”

Însă nici unii, nici alții nu-și doresc cu adevărat un parcurs european pentru cetățenii moldoveni. Politicienii de la Chișinău sunt încă tributari trecutului sovietic, pentru că nu sunt în stare să condamne atrocitățile comuniste, să se ralieze aancțiunilor occidentale împotriva Rusiei și să iasă din CSI, dar moldovenii mai așteaptă că-i vor duce spre un „viitor european”… Singura deosebire este că unii mai poartă steaua roșie în frunte, în timp ce alții și-au pus steluțe galbene la cravata albastră. Și chiar dacă ar fi sinceri, asta nu depinde de ei. Republica Moldova poate adera la UE doar prin Unirea cu România! Adică integrare prin unitate, nu unitate prin integrare. Celor care contestă această (singură) soluție le reamintesc precedentul reunificării Germaniei, care a rămas și în NATO, și în UE.

Reporter: Prelungirea conflictului militar din Ucraina pe termen mediu şi lung ar putea determina o criză globală greu de controlat. Cum se vor reseta în acest context relaţiile dintre Marile Puteri?

Ion Mischevca: Evoluția situației e greu de anticipat, dar cert este că relațiile internaționale nu vor fi ca înainte de invazia rusească în Ucraina, pentru că unul dintre statele cu drept de veto în Consiliul de Securitate al ONU a încălcat flagrant orice principiu al acestei organizații. Practic, a fost distrus fundamentul politico-juridic stabilit după al doilea război mondial
și s-a reactivat revizionismul și militarismul.

Mai simplu: Rusia a înlocuit forța dreptului cu dreptul la forță și a deschis o cutie a Pandorei. Cât de departe este dispus să ajungă dictatorul de la Kremlin, cât vor mai rezista ucrainenii, cum se va poziționa China comunistă și cât de unitar va fi Occidentul rămâne de văzut. Însă, cu siguranță, pericolul unei noi conflagrații mondiale (nr: conflict armat de mari proporții) persistă, la fel ca și riscul declanșării unui război nuclear. Din păcate, în aceste vremuri de restriște, națiunea română este în continuare divizată, iar elitele politice de pe ambele maluri ale Prutului sunt incapabile să pună interesul național mai presus decât cel personal.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Euractiv: Nicușor Dan „Eroul de ieri al UE este azi un zero în stil MAGA”
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Amendă de 100.000 de lei pentru românii care fac asta în propria curte. Mulți proprietari nu știu regula
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
BOMBĂ! Cabral Ibacka, relație secretă cu un model Playboy cu origini africane
Ce se întâmplă doctore
Camelia Pătrășcanu nominalizează zodia care se va îmbogăți până pe data de 1 iunie 2026
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce nu mai apar trupe precum Metallica sau Nirvana. Cum au schimbat internetul și algoritmii cultura muzicală