Prima pagină » Război în Ucraina » RĂZBOI în Ucraina, ziua 827. Blocați în Harkov, rușii înaintează în Donbas/Cehia bagă NATO în conflict

RĂZBOI în Ucraina, ziua 827. Blocați în Harkov, rușii înaintează în Donbas/Cehia bagă NATO în conflict

RĂZBOI în Ucraina, ziua 827. Blocați în Harkov, rușii înaintează în Donbas/Cehia bagă NATO în conflict

Războiul din Ucraina a intrat joi, 30 mai, în a 827-a zi, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

Armata ucraineană a reuşit să limiteze înaintarea trupelor ruse pe noul sector de front deschis în regiunea nord-estică Harkov, însă armata lui Putin face progrese în Donbas și înaintează, astfel, în Doneţk, unde ameninţă oraşul Pokrovsk.

Forţele ruse din Harkov au trecut la „apărare activă” în zona din proximitatea capitalei regionale omonime, în apropierea satului Lipţi, după ce au pierdut pozițiile din orașul Vovceansk, unde mai au loc doar sporadice lupte de stradă, scrie analistul militar ucrainean Kostiantin Maşoveţ pentru grupul „Rezistenţa Informativă”.

„Situaţia în oblastul Harkov este stabilă. Ruşii nu pot trece de poziţiile noastre”, a declarat și Oles Maliarevici, sub-comandant al batalionului de drone de asalt „Ahile”. Potrivit acestuia, există concentrări de trupe ruse de cealaltă parte a graniţei, dar artileria ucraineană nu are o rază de acţiune suficientă pentru a le lovi, iar dronele ucrainene sunt doborâte de antiaeriana rusă.

„Inamicul nu a renunţat la planurile sale. Până acum ne-a testat apărarea. Ne-au costat multe eforturi să-l oprim”, afirmă și sub-comandantul Brigăzii a 3-a de Asalt ucrainene, Maksim Jorin.

Rușii înaintează la est de Donețk

În schimb, în provincia Doneţk, din Est, zona dintre oraşul Pokrovsk, aflat sub control ucrainean, şi oraşul Avdiivka, ocupat de ruși, continuă să fie sectorul de front unde se dau luptele cele mai intense. Armata ucraineană admite înaintări ale trupelor ruse acolo, vorbind despre „un succes parţial” al acestora.

Şi canalul de Telegram „DeepState”, apropiat armatei ucrainene, scrie despre înaintări limitate ale trupelor ruse în acea zonă din Doneţk, precum şi în apropierea oraşului Ceasov Iar.

Localităţile Pokrovsk şi Toreţk sunt probabil următoarele obiective ale Rusiei, dar bariere naturale formate din canale şi râuri le-ar putea îngreuna înaintarea.

Potrivit unui expert militar ucrainean, Oleksandr Kovalenko, trupele ucrainene trebuie să contracareze ameninţarea crescândă reprezentată de bombele aeriene ghidate şi de micile drone explozive, trupele ruse lansând zilnic circa 250 de astfel de drone, faţă de aproximativ 150 la începutul anului, iar numărul bombelor glisante cu mare putere distructivă, lansate de bombardierele ruseşti Sukhoi-34, a ajuns la peste 3.500, în perioada scursă din iunie anul trecut.

Cehia anunță „izolarea Rusiei”

NATO trebuie să trimită un semnal că va limita „imperialismul rusesc” și orice mișcare de ajutorare a Ucrainei o va ajuta să facă acest lucru, a declarat miercuri ministrul ceh de Externe, Jan Lipavsky, în timp ce alianța militară se reunește pentru a discuta despre sprijinul acordat Kievului.

La începutul acestei luni, președintele Volodmir Zelenski a îndemnat aliații să intensifice ajutorul și implicarea în război.

Miniștrii de Externe ai celor 32 de membri NATO se vor reuni joi și vineri în capitala cehă Praga pentru a pune la punct acorduri pentru mai târziu, când liderii NATO se vor reuni la Washington, în iulie, concentrându-se pe plasarea sprijinului pentru Ucraina pe o bază mai stabilă pe termen lung.

„NATO este o alianță defensivă. Nu vrem să schimbăm nimic în această privință. Pe de altă parte, dacă vrem să apărăm Europa, suntem destul de deschiși în a recunoaște ceea ce amenință apărarea europeană. Acesta este, în ochii mei, imperialismul rusesc. Fac apel la alte state să aibă o strategie comună pentru a ține Rusia în frâu și, cu siguranță, fiecare pas care va ajuta Ucraina, va ajuta, de asemenea, la acest obiectiv”, a declarat Lipavsky într-un interviu acordat Reuters.

Alianța își propune să preia de la Washington coordonarea ajutorului militar occidental și a instruirii pentru Kiev, în încercarea de a proteja fluxul continuu de arme către Ucraina împotriva oricărei interferențe din partea lui Donald Trump, în cazul în care acesta va reveni la Casa Albă anul viitor.

Autor
Marius Olaru este un jurnalist cu experienta, care a debutat in presa scrisa din Romania in anul 2000. De-a lungul carierei, a colaborat cu mai multe publicatii, atat din presa scrisa, cat si online, ... vezi toate articolele

Citește și

Mediafax
Se dau vouchere lunare pentru energie electrică. Cine beneficiază și cum se pot obține
Digi24
Ilie Bolojan anunță că vor fi două praguri de TVA. Ce măsuri are în vedere Guvernul privind accizele, băncile și jocurile de noroc
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță un nou val de caniculă în România. Temperatură record sambătă, 5 iulie
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
Adevarul
Focul de armă care a hotărât soarta a 20 de milioane de oameni. O greșeală de comunicare cât un război mondial
Mediafax
Ilie Bolojan anunță noi măsuri: TVA va fi pe două praguri, iar accizele la alcool şi combustibil vor crește
Click
Ce mănâncă grecii, de fapt, și care este secretul care ți-a fost ascuns până acum. Un patron de restaurant dezvăluie adevărul despre o vacanță perfectă în Grecia
Wowbiz
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Antena 3
Prima fotografie cu Lauren Sanchez în rochie de mireasă. Logodnica lui Jeff Bezos a ales o creație Dolce & Gabbana
Digi24
Scandal la Casa Regală a Norvegiei: Fiul cel mare al prinţesei moştenitoare ar fi comis 23 de infracţiuni. Cele mai grave fapte
Cancan.ro
ALERTĂ medicală! Boala care a umplut camerele de gardă ale spitalelor din România
Ce se întâmplă doctore
Brigitte Pastramă, de nerecunoscut după ce a dispărut din showbiz! Fosta lui Ilie Năstase a renunțat la acidul din buze și la extensii
observatornews.ro
Cod galben de vreme severă emis de ANM. Vijelii puternice lovesc în 11 județe, în următoarele ore
StirileKanalD
„Ca niște fantome” Doi frați, ținuți izolați intenționat, de la naștere! La 9 ani poartă scutece, nu vorbesc și nu sunt înregistrați în evidențe. Ireal ce explicație au dat părinții
KanalD
A murit actrița Anca Bejenaru, la vârsta de 71 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Fără Rabla în 2025? Iată câteva mașini pe care ți le permiți și fără ajutor de la stat!
Descopera.ro
Binturongul: animalul din Asia care are un miros extrem de ciudat
Evz.ro
Anunțul ANM care înseamnă foamete. Fenomen meteo îngrijorător
A1
Marele Premiu de Formula 1 al Austriei se vede duminică, de la 16.00, la Antena 1 şi pe AntenaPLAY
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
Un copil a pierit tragic în Vaslui, iar bunica lui este în stare gravă la spital! Casa în care se aflau, le-a luat foc în toiul nopții
RadioImpuls
David Popovici a dat peste cap toate așteptările. Ce au scris marile publicații despre sportivul român după performanța de la Samorin? L’Equipe: "A dominat finala probei de 200 m liber"
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Bulă, știi să acorzi primul ajutor? – Da, doamna profesoară!
Descopera.ro
Neuroplasticitatea: minunea adaptabilității creierului uman