Un militar ucrainean a capturat un tanc rusesc, cu defecțiuni. A sunat apoi la fabrica din RUSIA: „Alo, Aleksandr?”

Un militar ucrainean a capturat un tanc rusesc, cu defecțiuni. A sunat apoi la fabrica din RUSIA: „Alo, Aleksandr?”
Tanc T-72B3 la o paradă organizată la Moscova.
Publicat: 02/10/2023, 15:26
Actualizat: 02/10/2023, 17:28

În aproape doi ani de război, Ucraina a capturat sute de tancuri rusești, multe dintre ele modele T-72B3.

Vehiculul este produs de fabrica Uralvagonzavod din orașul Nijni Taghil. T-72B3 este un model mai nou de tanc, pe care ucrainenii nu îl cunosc bine.

Un ofițer din Ucraina, care comanda un astfel de vehicul, a avut mai multe probleme tehnice cu acesta. Cum tehnicienii săi nu au putut să le remedieze imediat, cel cunoscut ca și „Kochevnik” a sunat la linia de suport tehnic de la Uralvagonzavod din Rusia. Incidentul a fost filmat.

Tancul pierdea ulei, avea probleme la compresor și la sistemul electric de rotire a turelei, potrivit publicației Forbes.

Citește și: Un război extrem de DUR: Cât timp supraviețuiești în Ucraina dacă ești soldat și ieși în câmp deschis

Aleksandr Anatolevich, angajatul fabricii cu care a vorbit ofițerul ucrainean, a promis chiar că va informa biroul de design al Uralvagonzavod în legătură cu problemele vehiculului, dar și că va contacta fabrica din Celeabinsk unde este produs motorul.

Kochevnik nu s-a oprit acolo. A vorbit chiar și cu un director, numit Andrei Abakumov, care i-a cerut să îi detalieze problemele tehnice pe WhatsApp. Abia apoi ucraineanul a spus cine este și a încheiat convorbirea râzând.

Kochevnik activează În Brigada Mecanizată 53, care luptă în apropiere de Kramatorsk.

T-72B3 are o greutate de 45 de tone și un echipaj format din trei persoane.

Sursa foto: Profimedia Images

Adrian Popa
Adrian Popa este Editor of the Day la Gandul.ro. Are 17 ani de experiență în presa centrală și a debutat ca jurnalist specializat pe economie/piețe mai mult
Urmărește Gândul.ro pe Google News și Google Showcase
EXCLUSIV. Mike și-a făcut bagajele și a plecat. Sfântul Nicolae a adus o surpriză neplăcută...
FOTO. Frumoasa Lena și-a pus iubitul fotbalist la munca de jos! Cum arată în costum...
Venezuela se pregătește de invazie. Maduro mobilizează armata și anunță anexarea unui teritoriu cât Grecia...
Berea fără alcool te lasă fără permis. Medic: Înverzește etilotestul
Românii au luat credite pentru facturi, lemne sau porcul de Crăciun. Cât plătesc rata pentru...
Un oficial al FRF-ului sare în apărarea lui George Pușcaș după evoluția solidă din partida...
Cine cedează dacă ambii șoferi au prioritate pe un drum îngust?
Cine este criminalul care a îngrozit România?! El l-ar fi decapitat pe bărbatul din Olt...
Vești bune înainte de sărbătorile de iarnă. Cine sunt românii care vor primi ”a 13-a...
Părintele Cleopa a avut parte de o vizită ciudată la bordei
Atac terorist în Paris. Atacatorul a strigat "Allah akbar" şi a atacat trecători în centrul...
Victor Ciutacu l-a făcut praf pe Tolontan. „Nu am de ce să îl regret. Este....”
Revoluția CUANTICĂ este AICI! Anunțul făcut ASTĂZI de cel mai puternic OM din lume
A MURIT UNUL DINTRE marii fotbaliști ai României! Anunț trist pentru toată lumea sportivă
Lovitură mortală pentru Facebook și Instagram. Sunt pe cale de dispariție
Tradiții și superstiții de Moș Nicolae. La ce trebuie să fie atenți românii în data...
BANCUL ZILEI. Bulă: Iubito, uită-te ce vreme frumoasă este afară și tu stai în bucătărie...