Prima pagină » Mihaela Bilic, despre iaurtul cu FRUCTE. La ce trebuie să fim atenți când îl cumpărăm din magazin

Mihaela Bilic, despre iaurtul cu FRUCTE. La ce trebuie să fim atenți când îl cumpărăm din magazin

Mihaela Bilic, despre iaurtul cu FRUCTE. La ce trebuie să fim atenți când îl cumpărăm din magazin

Nutriționistul Mihaela Bilic a vorbit despre iaurturile cu fructe și la ce trebuie să fim atenți când le cumpărăm de la supermarket.

Iaurtul cu fructe este un desert delicios, o gustare „pe fugă”, dar este folosit și la unele rețete de prăjituri, fiind prezentat drept o variantă sănătoasă.

Mihaela Bilic: Cum alegem iaurtul cu fructe

Mihaela Bilic a publicat recent un clip în care vorbește despre cantitatea reală de zahăr din iaurtul cu fructe.

„Cum alegem iaurtul cu fructe? Ei bine, nu după conținutul de grăsime și nici după numărul de calorii, ci după cantitatea de zahăr care a fost adăugată. Cu cât mai puțin cu atât mai bine. Se numește el iaurt cu fructe, dar de fapt este un iaurt cu zahăr și vreau să vă învăț cum să vă dați seama cât zahăr a fost adăugat în iaurt.

Din păcate, industria alimentară pune laolaltă și lactoza (adică zahărul natural din lapte) și zahărul rafinat așa că voi pe etichetă o să vedeți cuvântul zaharuri”, a spus medicul nutriționist Mihaela Bilic.

„Un desert nu e egal un iaurt”

Nutriționistul Mihaela Bilic a precizat că orice tip de lapte conține 3,5 grame de lactoză, ceea ce înseamnă că din gramele de zaharuri trebuie să scădem 3,5, iar valoarea obținută reprezintă zahărul rafinat adăugat. Aceasta variază de la un sortiment la altul.

„Avem aici un produs cu 6,5 grame de zaharuri. Dacă dăm 3,5 la o parte ne rămân 3 grame de zahăr rafinat adăugat. La cealaltă extremă avem un produs care are 14,3 grame de zaharuri, deci aproape 10 grame de zahăr rafinat adăugat.

Ce înseamnă 10 grame? Țineți cont că o linguriță de zahăr are 5 grame, așa că într-un astfel de produs aveți două lingurițe de zahăr la suta de grame de produs. Noi îl numim iaurt cu fructe, dar el este mai degrabă o budincă, o șarlotă, un desert. Are calorii cât înghețata”, a precizat medicul nutriționist.

Mihaela Bilic recomandă iaurturile care conțin cel mult 7 grame de zaharuri. „Dragii mei, dacă vă doriți un iaurt cu fructe atunci mergeți pe o variantă cu cât mai puțin zahăr adăugat și asta înseamnă să nu depășească 7 grame de zaharuri pentru că altfel este budincă și un desert nu e egal un iaurt. Acum știți!”, a mai spus Mihaela Bilic.

Sursa foto: Facebook Mihaela Bilic / Pixabay (caracter ilustrativ)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Ceva ciudat s-a întâmplat cu Pământul în 2010, iar oamenii de știință tot nu înțeleg ce a fost