Prima pagină » Sănătate » Adevărul despre țigările electronice

Adevărul despre țigările electronice

Adevărul despre țigările electronice
Țigările electronice sunt un plus în domeniul sănătății publice, iar fumătorii ar trebui încurajați să le folosească. Asta spune cel mai recent raport al Colegiului Regal al Medicilor din Marea Britanie. În urma acestei analize, s-a ajuns la concluzia că țigările electronice nu fac rău organismului, chiar dacă nu funcționează ca un antidot pentru obiceiul fumatului.

În raportul citat de The Independent, care însumează nu mai puțin de 200 de pagini s-a făcut una dintre cele mai profunde analize asupra controversatelor dispozitive menite să înlocuiască tutunul și, în final, să îl facă pe utilizator să renunțe de tot la fumat. 

Cercetătorii arată că țigările electronice nu funcționează ca o piedică în a se apuca de fumat pentru nefumători și că majoritatea celor care apelează la aceste dispozitive sunt fumători de o lungă perioadă de timp. 

„În cazul fumătorilor, țigara electronică poate conduce la renunțarea la fumat complet, ceea ce nu s-ar fi întâmplat în altă situație. Țigările electronice lucrează, totodată în beneficiul sănătății publice. Aceste dispozitive nu afectează nefumătorii, în timp ce țigările normale au efecte negative și asupra lor”, se arată în raport. 

Chiar dacă țigările electronice au fost subiectul unor discuții aprinse și controversate, vorbindu-se despre efectele nocive pe care le pot avea asupra organismului, acest raport arată că aceste dispozitive ar putea lucra chiar ca niște elemente de prevenire a morții premature și a bolilor care apar din cauza fumatului. De asemenea, fumătorii trebuie să știe că aceste dispozitive îi pot ajuta să renunțe la fumat complet. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Cum a pierdut un bărbat 13 milioane de euro la Loto. Premiul uriaș „i-a scăpat” printre degete
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Proiectul de lege promulgat de Nicușor Dan care afectează transportatorii
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Cercetătorii au găsit o metodă prin care să transforme resturile alimentare în combustibil pentru avioane