Prima pagină » Sănătate » Horațiu Moldovan, președintele CNAS:”Jumătate din bugetul CNAS, destinat finanțării spitalelor, nu se regăsește întotdeauna în calitatea serviciilor”

Horațiu Moldovan, președintele CNAS:”Jumătate din bugetul CNAS, destinat finanțării spitalelor, nu se regăsește întotdeauna în calitatea serviciilor”

Horațiu Moldovan, președintele CNAS:

Horațiu Moldovan, președintele CNAS, a precizat că finanțarea spitalelor reprezintă aproape jumătate din bugetul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate. Chiar și așa, el a afirmat că acest lucru nu se regăsește întotdeauna în calitatea serviciilor medicale.

„În ceea ce privește finanțarea spitalelor avem o situație paradoxală. Noi, în anul acesta, vom achita facturi, până la sfârșitul anului, de 16 miliarde de lei, pe tot ceea ce înseamnă servicii decontate de spitale. Pe influențele salariale, adică o finanțare paralelă, prin care noi acoperim creșterile salariale care au fost semnificative începând cu anul 2018, (…) mai venim cu 17 miliarde de lei.

Deci sunt 33 de miliarde de lei – aproape jumătate din bugetul CNAS și acest lucru nu se găsește întotdeauna în calitatea serviciilor medicale. Nu se regăsește în investigațiile de care beneficiază pacientul în spital. Nu se regăsește în tratamentul de care beneficiază și nu se regăsește în gradul general de mulțumire”, a explicat Moldovan, în cadrul conferinței „HEALTH FORUM: Cum depășim bariera finanțării”.

„Pachetul de măsuri cuprinde o adevărată reformă”

Horațiu Moldovan a declarat că bugetul CNAS a crescut în ultimii ani, de la 45 de miliarde de lei înainte de 2020 la 77 de miliarde de lei. În ciuda majorării bugetului, CNAS mai are nevoie de 14 miliarde până la finalul anului pentru achitarea datoriilor.

„Vorbim de o dublare a bugetului CNAS, în câțiva ani, iar efectele nu sunt cele pe care noi le-am scontat și atunci trebuie să venim cu un pachet de măsuri. Pe spitale, pachetul de măsuri cuprinde o adevărată reformă. Dar, nu este un lucru nou. Este un lucru care s-a discutat de ani de zile. L-am discutat atât în Ministerul Sănătății, cât și în CNAS. Aproape toate spitalele recunosc că au o mare problemă cu finanțarea reală, cu acel tarif pe caz ponderat (TCP), care practic nu corespunde cu realitatea în momentul de față. Majoritatea spitalelor au nevoie de un TCP mai mare.

Soluția logică pe care am dori să o includem în acest pachet de măsuri de eficientizare a cheltuielilor în sănătate – în primul pas este contopirea celor două mari surse de finanțare pentru spitale, adică ceea ce plătim în momentul de față pe servicii medicale cu ceea ce plătim pe influențe salariale. Desigur, aici trebuie făcută o analiză și împreună cu Ministerul Sănătății, va trebui puțin regândită clasificarea spitalelor, pentru că tradiționala clasificare a spitalelor pe nivele de competență în unele situații nu mai corespunde întocmai cu realitatea. S-a tot dat exemplul spitalului din Bistrița, care a devenit un mic hub regional și atunci nu pot să îl introduc în aceeași categorie de finanțare cu alte spitale”, a precizat președintele CNAS.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Cum a intrat MILIONARUL implicat în scandalul EximBank într-o combinație de 900.000 € alături de controversatul afacerist Năsturică

Peste 4 milioane de români ar urma să beneficieze de 50 de lei pentru facturile la ENERGIE. Stadiul platformei pentru cererea și validarea voucherelor

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avarie în Capitală: Mii de bucureșteni, fără apă și căldură. Când se va relua livrarea agentului termic
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
Doi copii din Vaslui, găsiți morți după ce s-au înecat în acumularea Tăcuta
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Cântăreața care urlă de durere după moartea lui Ion Drăgan. Mesajul crunt de adio: 'Ai fost jumătatea mea mai bună'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
De ce aproximativ 90% dintre oameni raportează schimbări de personalitate după transplant?