Prima pagină » Sănătate » Medici thailandezi: Un cocktail de medicamente pentru gripă și HIV pare să ajute la combaterea CORONAVIRUSULUI

Medici thailandezi: Un cocktail de medicamente pentru gripă și HIV pare să ajute la combaterea CORONAVIRUSULUI

Medici thailandezi: Un cocktail de medicamente pentru gripă și HIV pare să ajute la combaterea CORONAVIRUSULUI
Medicii thailandezi au avut succes în tratarea cazurilor severe de coronavirus cu o combinație de medicamente pentru gripă și HIV, rezultatele inițiale prezentând o îmbunătățire semnificativă la 48 de ore de la administrarea tratamentului, au declarat aceștia duminică, potrivit Reuters.

Medicii de la Spitalul Rajavithi din Bangkok au declarat că o nouă abordare în tratamentul coronavirusului a îmbunătățit starea mai multor pacienți aflați sub îngrijirea lor, inclusiv o femeie chineză, în vârstă de 70 de ani, din Wuhan, care a fost testată pozitiv de coronavirus timp de 10 zile.

Tratamentul medicamentos include un amestec de medicamente anti-HIV lopinavir și ritonavir, în asociere cu oseltamivir medicamentos pentru gripă în doze mari.

„Aceasta nu este vaccinul, dar starea pacientului s-a îmbunătățit mult. De la testarea pozitivă timp de 10 zile sub îngrijirea noastră, după aplicarea acestei combinații de medicamente, rezultatul testului a devenit negativ în 48 de ore „, a declarat reporterilor dr. Kriangska Atipornwanich, un specialist în boli de plămâni de la spitalul Rajavithi.

„Perspectivele sunt bune, dar trebuie să facem mai multe studii pentru a stabili dacă acesta poate fi tratamentul standard”, a adăugat acesta.

Oficialii chinezi din domeniul sănătății administrează deja medicamentele pentru HIV și gripă pentru a lupta împotriva coronavirusului. Utilizarea celor trei medicamente împreună într-un cocktail pare să îmbunătățească tratamentul, au spus medicii thailandezi.

Un alt medic a spus că o abordare similară la alți doi pacienți a dus la o reacție alergică la unul dintre ei, dar celălalt a arătat o îmbunătățire.

„Am urmat practicile internaționale, dar medicul a crescut doza unuia dintre medicamente”, a declarat Somsak Akkslim, directorul general al Departamentului Servicii Medicale, referindu-se la medicamentul împotriva gripei, Oseltamivir.

Somsak a declarat că Ministerul Sănătății se va întâlni luni pentru a discuta despre tratamentul de succes în cazul pacientului de 70 de ani, dar a spus că este încă prea curând să spunem că această metodă poate fi aplicată tuturor cazurilor.

„Inițial, vom aplica această metodă doar în cazurile grave”, a spus el.

Thailanda a înregistrat 19 cazuri de coronavirus. Dintre pacienții thailandezi, opt și-au revenit și au plecat acasă, în timp ce 11 sunt încă sub tratament în spitale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cele mai bogate familii din lume au devenit și mai bogate în anul 2025