Prima pagină » Social » Deputatul Cătălin Rădulescu, zis „Mitralieră”, a luat amendă pentru că nu purta mască în benzinărie. A jignit polițiștii (SURSE)

Deputatul Cătălin Rădulescu, zis „Mitralieră”, a luat amendă pentru că nu purta mască în benzinărie. A jignit polițiștii (SURSE)

Deputatul Cătălin Rădulescu, zis „Mitralieră”, a luat amendă pentru că nu purta mască în benzinărie. A jignit polițiștii (SURSE)

Deputatul PSD Cătălin Rădulescu, cunoscut drept „deputalul Mitralieră”, a fost amendat cu 1000 de lei pentru că nu a purtat mască într-o benzinărie din cartierul Militari, au precizat pentru Gândul.ro surse din Poliția Capitalei.

Potrivit surselor Gândul.ro, deputatul Cătălin Rădulescu a primit amendă 1.000 pentru că nu purta mască într-un spațiu închis (benzinărie), dar și 500 de lei pe Legea 61 privind ordinea publică.

De altfel, Poliția Capitalei a transmis un comunicat în acest sens, dar fără să menționeze numele celui amendat.

Potrivit comunicatului, persoana amendată a adus injurii polițiștilor.

Poliția Capitalei: Femeia s-a conformat solicitării, dar bărbatul a refuzat

„În data de 17.07.2020, polițist din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Brigada Rutieră, aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a fost sesizat de către un cetățean cu privire la faptul că două persoane, bărbat și femeie, ce se aflau in interiorul unui spațiu comercial, nu poartă mască de protecție.

Polițistul s-a deplasat la locație și a solicitat celor două persoane să își fixeze corespunzător mască. Femeia s-a conformat solicitării, dar bărbatul a refuzat. La momentul în care i s-a adus la cunoștință că va fi sancționat contraventional a adresat cuvinte și expresii jignitoare.

Bărbatul a fost sancționat contravențional conform prevederilor Legii nr 61 din 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, precum și Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19”, se arată în comunicatul Poliției Capitalei.

Deputați PSD, scandal la șaormerie

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării s-a autosesizat în ședința de pe pe daa de 8 iulie în cazul scandalului provocat de deputații PSD Adrian Solomon și Irinel Stativă într-o șaormerie din Centrul Vechi al Capitalei.

După ce casierul i-a cerut deputatului Adrian Solomon să își pună masca de protecție, măsură obligatorie în spațiile închise, în contextul epidemiei de coronavirus, politicianul a devenit agresiv și l-a jignit pe angajat, cerându-i permisul de muncă în România. „Băi, Mustafa”, așa i s-a adresat Solomon casierului care nu i-a cerut altceva decât să respecte legea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar