Prima pagină » Social » O studentă a comandat o ciorbă de cartofi în cantina MOXA de la ASE. Ireal câți bani a avut de plătit

O studentă a comandat o ciorbă de cartofi în cantina MOXA de la ASE. Ireal câți bani a avut de plătit

O studentă a comandat o ciorbă de cartofi în cantina MOXA de la ASE. Ireal câți bani a avut de plătit

Studenția este poate cea mai frumoasă perioadă a tinereții, dar în același timp se dovedește și un bun examen de maturitate, dacă ne gândim la dificultățile de ordin financiar existente în viața oricărui cursant.

De multe ori, drămuirea banilor este o adevărată probă, iar chibzuința nu o dată ajunge să-l salveze pe student din situații dificile.

Viața la cămin, cu masă la cantină

Ca să facă economii, studenții aleg să locuiască în căminele facultăților, care sunt mult mai accesibile decât închirierea unei locuințe. Iar masa, de cele mai multe ori înseamnă un drum până la cantina studențească.

La Moxa, cantină ce aparține de ASE, prețurile sunt mai mult decât accesibile pentru buzunarele studenților. În plus, și mâncarea este gustoasă, toți studenții apreciind preparatele aflate în ofertă.

Tinerii nu se plâng, mai cu seamă că Moxa are printre cele mai mici prețuri din București. Aici, mesele sunt aproape la orice oră ocupate, iar studenții așteaptă afară până se eliberează un loc.

Pentru o ciorbă de cartofi, o studentă a plătit incredibila sumă de 1,55 lei. De necrezut, dar la Moxa prețurile sunt la fel de mici și pentru alte feluri de mâncare! De exemplu, o porție de ciorbă de perișoare, plus o porție de piure de cartofi și o salată costă doar 5 lei.

Un alt meniu de prânz este compus din ciorbă de cartofi (felul 1), o porție de cartofi la cuptor și o porție de musaca (felul 2), totul la numai 6 lei.

Studenții, încântați de prețurile mici

Studenții de la ASE se declară încântați de prețurile mici și mâncarea gustoasă practicate la Moxa.

Pentru că i s-a dus faima, la cantina Moxa vin și studenți de la alte facultăți, seduși de oferta „economiștilor”.

Mâncarea e mult prea bună pentru prețul acesta!”, a concluzionat Andreea, studentă în cadrul Facultății de Marketing (ASE), potrivit buletindebucuresti.ro.

Recomandarea video

Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Digi24
Ce a câștigat România prin participarea la Consiliul pentru Pace. Marius Lazurca: „Am fost mai puțin izolați decât se spune”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Remarcile unei tinere venite de la capătul lumii să studieze în București. „Partea cea mai dificilă e gândul la întoarcerea acasă”
Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Click
Cum se prepară Vasilopita, prăjitura preferată a lui Carmen Tănase. E un desert tradițional grecesc cu gust unic
Digi24
Cum au aflat serviciile secrete CIA și MI6 despre planurile lui Putin de a invada Ucraina și de ce nimeni nu le-a crezut
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Descopera.ro
O eroare în măsurarea supernovelor ar putea duce la rezolvarea misterului energiei întunecate