Prima pagină » Sport » Max Verstappen e campion mondial în Formula 1! Cum a afectat ploaia Marele Premiu al Japoniei

Max Verstappen e campion mondial în Formula 1! Cum a afectat ploaia Marele Premiu al Japoniei

Max Verstappen, din echipa Red Bull, a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei şi a devenit campion mondial pentru al doilea an consecutiv.

Verstappen, 25 de ani, a reușit să câștige o cursă pentru a 32-a oară în carieră. Pe podium au mai fost Sergio Perez şi Charles Leclerc, care terminase pe locul doi, dar a fost penalizat pentru o ieșire de pe pistă.

Olandezul a plecat din pole position în etapa din Japonia. Cursa a fost întreruptă în turul trei pentru două ore din cauza condiţiilor meteo nefavorabile şi a unor abandonuri.

Max Verstappen e campion mondial în Formula 1

Piloţii au fost deranjați și de prezența unei macarale pe marginea circuitului.

„WTF. Cum s-a întâmplat !? Am pierdut o viaţă în această situaţie cu ani în urmă. Ne riscăm viaţa, mai ales în astfel de condiţii. Vrem să facem curse. Dar asta… Inacceptabil”, a scris pe rețelele sociale Lando Norris, pilot Mc Laren.

Sergio Perez a arătat și el: „Cum să clarificăm că nu vrem niciodată să vedem o macara pe şine? L-am pierdut pe Jules Bianchi din cauza acestei erori.. Ce s-a întâmplat astăzi este total inacceptabil!!!!! Sper că este ultima dată când văd o macara pe şine!”.

Max Verstappen a terminat cursa cu un avans de peste 27 de secunde față de mexicanul Sergio Perez, colegul său de la Red Bull, și cu peste 31 de secunde față de Charles Leclerc, de la Ferrari.

Marele Premiu al Japoniei a fost încheiat după 28 de tururi, deși ar fi trebuit să se desfășoare 53 de tururi.

  • Max Verstappen a ratat șansa de a deveni campion mondial în Formula 1 tocmai în Singapore! Cursa a fost câștigată, surprinzător, de Sergio Perez

TOP 10 Marele Premiu al Japoniei în Formula 1:

1 Max Verstappen (Red Bull Racing)
2 Sergio Perez (Red Bull Racing)
3 Charles Leclerc (Ferrari)
4 Esteban Ocon (Alpine)
5 Lewis Hamilton (Mercedes)
6 Sebastian Vettel (Aston Martin)
7 Fernando Alonso (Alpine)
8 George Russell (Mercedes)
9 Nicholas Latifi (Williams)
10 Lando Norris (McLaren)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
Blocaj în negocieri: Președintele Dan ia în calcul anticipatele (surse)
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Prezentatorul de la Antena 1 și-a dat demisia. A spus adio televiziunii după 21 de ani! Anunțul care i-a surprins pe fani: „De astăzi, mi se schimbă complet viața”
Digi24
VIDEO. Momentul în care o dronă ucraineană pulverizează un transport logistic în drum spre Crimeea, repetat de zeci de ori
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
Rocile străvechi dezvăluie elementul care a influențat masiv Pământul în urmă cu 3,1 miliarde de ani