Prima pagină » Sport » România, campioană EUROPEANĂ la Culturism și Fitness! 105 medalii obținute în doar 4 zile

România, campioană EUROPEANĂ la Culturism și Fitness! 105 medalii obținute în doar 4 zile

Delegația României s-a impus la Europeanul de Culturism și Fitness, care s-a desfășurat în weekend-ul tocmai încheiat, într-un concurs care a adunat la start 44 de țări și peste 1200 de sportivi.

După patru zile de concurs la Santa Susana (Spania), delegația tricoloră a avut un bilanț care a depășit toate așteptările: 53 de medalii de aur, 32 de argint și 20 de bronz!

România, campioană EUROPEANĂ la Culturism și Fitness! 105 medalii obținute în doar 4 zile

Tricolorii și tricolorele au adnat 105 medalii în total, iar România a devenit campioana europeană pentru al treilea an la rând.

„Pentru al treilea an consecutiv, România reuşeşte performanţa de a se plasa pe primul loc în Europa.

Imnul ţării noastre a răsunat de 53 de ori în sala de competiţie din Santa Susana/Spania. Rezultatele de excepţie obţinute de sportivii români confirmă încă o dată valoarea lotului naţional, determinarea atleţilor şi coeziunea tuturor factorilor implicaţi în activitatea FRCF”, a afirmat Gabriel Toncean, conform paginii oficiale de Facebook a Federaţiei Române de Culturism şi Fitness.

Care a fost clasamentul pe națiuni?

În clasamentul pe țări, România a strâns 119 puncte la categoria bodybuilding, 111 la fitness, 161 la master și 148 de juniori.

La final, sportivii Federației Române de Culturism și Fitness au cumulat 539 de puncte și au devenit campioni europeni pe națiuni. Pe pozițiile următoare s-au clasat doi adversari redutabili, Slovacia și Ucraina.

136 de sportivi din lotul care a făcut deplasarea la Santa Susana în Spania au ajuns în finale, cel mai în vârstă, Șerban Vasile este, la 74 ani, campion european, iar cea mai tânără membră a lotului, Antonia Macarie, la 17 ani a reușit să se claseze pe poziția a IV-a la categoria Junior Women’s Fit- Model 16-23 Years Open.

Recomandarea video

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Washington Post: Vaticanul a negociat cu SUA pentru a-i oferi lui Nicolas Maduro o cale să fugă în Rusia înainte de capturarea sa
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Impozitul auto rămâne neschimbat în 2026. Guvernul ignoră anomaliile semnalate de șoferi
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Ce pot face românii cu brazii de Crăciun?