Prima pagină » Sport » Steaua și Dinamo, amenzi cumulate de peste 100.000 lei după violențele de pe Arena Națională! Cele două echipe, în imposibilitatea de a găzdui partide pe teren propriu

Steaua și Dinamo, amenzi cumulate de peste 100.000 lei după violențele de pe Arena Națională! Cele două echipe, în imposibilitatea de a găzdui partide pe teren propriu

Steaua și Dinamo, amenzi cumulate de peste 100.000 lei după violențele de pe Arena Națională! Cele două echipe, în imposibilitatea de a găzdui partide pe teren propriu

Cluburile Steaua şi Dinamo au fost sancţionate vineri de către Comisia de Disciplină din cadrul Federaţiei Române de Fotbal cu interdicţia de organizare a patru, respectiv două meciuri pe teren propriu.

În urma violențelor de la partida dintre cele două echipe din cadrul Ligii 2, comisia a decis şi aplicarea unor penalităţi sportive.

CSA Steaua va executa sancţiunea de interzicere a organizării jocurilor pe propriul stadion pentru patru jocuri şi a primit o penalitate sportivă de 83.750 lei.

Pentru Dinamo, decizia prevede interzicea organizării a două partide pe teren propriu şi o penalitate sportivă de 15.000 de lei.

Ce se spune la regulament?

Iată decizia în integralitate:

„În temeiul art. 82/ 2 şi 3/a şi c raportat la art. 83/2/d, Clubul Sportiv al Armatei Steaua se sancţionează cu penalitate sportivă de 22.500 lei. În temeiul art. 82/ 2 şi 3/b raportat la articolul 83/2/c cu aplicarea art. 54 paragraful 2 şi 4 din RD, Clubul Sportiv al Armatei Steaua se sancţionează cu penalitate sportivă de 11.250 lei şi interzicerea organizării jocurilor pe propriul stadion pentru 4 (patru) jocuri. În temeiul art. 82/ 2 şi 3/ f raportat la articolul 83/2/ g din RD,

Clubul Sportiv al Armatei Steaua se sancţionează cu penalitate sportivă de 50.000 lei. În conformitate cu prevederile art. 45/3 din RD, Clubul Sportiv al Armatei Steaua va executa sancţiunea de interzicere a organizării jocurilor pe propriul stadion pentru 4 (patru) jocuri şi penalitatea sportivă de 83.750 lei”, se arată în decizia comisiei.

„În temeiul art. 82/1 şi 3/a şi c raportat la art. 83/2/d din RD, SC Dinamo 1948 SA se sancţionează cu penalitate sportivă de 10.000 lei. În temeiul art. 82/1 şi 3/b raportat la articolul 83/2/c cu aplicarea art. 54 paragraful 2 şi 4 din RD, SC Dinamo 1948 SA se sancţionează cu penalitate sportivă de 5000 lei şi interzicerea organizării jocurilor pe propriul stadion pentru 2 (două) jocuri.

În conformitate cu prevederile art. 45/3 din RD, clubul Dinamo 1948 SA va executa sancţiunea de interzicere a organizării jocurilor pe propriul stadion pentru 2 (două) jocuri şi penalitatea sportivă de 15.000 lei”, precizează sursa citată.

Ce s-a întâmplat la meci?

CSA Steaua s-a impus în meciul cu Dinamo, scor 2-1, vinerea trecută, pe Arena Naţională, în etapa a şasea din Liga 2 Casa Pariurilor.

Cu aproape o oră înainte de startul partidei, în tribune au avut loc incidente, fanii celor două echipe aruncând cu diverse obiecte către suporterii adverşi. Câţiva suporteri au fost evacuaţi.

Partida a început cu o întârziere a aproximativ şapte minute, din cauza materialelor pirotehnice aruncate de suporteri.

Direcţia Generală de Jandarmi a Municipiului Bucureşti a anunţat că după meci s-au aplicat 75 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 125.050 lei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ea este Victoria, fiica fostului deputat Cazimir Ionescu, care a murit la 22 de ani
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Elon Musk a primit una dintre cele mai înalte distincții de stat ale Ucrainei