Prima pagină » Sport » VIDEO: Ilie Dobre a intrat din nou în Cartea Recordurilor. Câte secunde a strigat „GOOOOOL”

VIDEO: Ilie Dobre a intrat din nou în Cartea Recordurilor. Câte secunde a strigat „GOOOOOL”

VIDEO: Ilie Dobre a intrat din nou în Cartea Recordurilor. Câte secunde a strigat
Comentatorul sportiv al Radio România Actualități Ilie Dobre a intrat din nou în Cartea Recordurilor, după ce a stabilit un record mondial pentru cea mai lungă descriere radiofonică a unui gol (fără pauze de respirație), performanța fiind de 31 de secunde, informează World Records Academy.

Comentatorul sportiv al Radio România Actualități Ilie Dobre a intrat din nou în Cartea Recordurilor, după ce a stabilit un record mondial pentru cea mai lungă descriere radiofonică a unui gol (fără pauze de respirație), performanța fiind de 31 de secunde, informează World Records Academy.

Precedenta performanță a fost omologată la 23 septembrie 2011, după ce a strigat „gol” timp de 27 de secunde la meciul Gaz Metan Mediaș – Kups Kuopio, scor 2-0, care a avut loc în 21 iulie 2011, în turul doi preliminar al Ligii Europa.

De această dată, Ilie Dobre a strigat „gol” timp de 31 de secunde la meciul dintre Voința Sibiu și Oțelul Galați, scor 0-1, din 17 septembrie 2011, contând pentru etapa a șaptea a sezonului 2011/2012 al Ligii I, când Gabriel Paraschiv a înscris.

„Am ascultat transmisiunile în direct la radio și televiziune ale meciurilor de fotbal din Brazilia, Argentina, Uruguay, Mexic, Spania, Portugalia, Italia, Anglia, Germania și Egipt și am remarcat faptul că acei comentatori nu se pot compara cu felul în care descriu eu un gol”, a spus Ilie Dobre.

Ilie Dobre a stabilit și un record mondial pentru cea mai lungă descriere radiofonică a unui gol – cu respirație – după ce a strigat „gol” timp de 42 de secunde în timpul meciului de fotbal dintre reprezentativele României și Bulgariei, disputat în preliminariile pentru Campionatul European de Fotbal, la 2 septembrie 2006, după ce atacantul Ciprian Marica a înscris pentru echipa tricoloră.

Recomandarea video

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Zeci de tone pe apă: Cum sunt propulsate și plutesc blindatele militare amfibii
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Inteligența Artificială poate „auzi” depresia în vocea ta: cum funcționează și cât de precisă este