Prima pagină » Actualitate » Proteste la Casele de pensii, Apele Române și Ministerul Agriculturii

Proteste la Casele de pensii, Apele Române și Ministerul Agriculturii

Angajații din Casele de Pensii, din Administrația Națională Apele Române și din Ministerul Agriculturii protestează luni, 7 iulie, față de noul pachet fiscal anunțat recent de autorități.

Potrivit Blocului Național Sindical, la Casele de Pensii, protestele au început dimineața, la ora 8:30.

De asemenea, în fața Ministerului Agriculturii protestează membrii Federației Naționale AgroStar, care reprezintă salariații din Ministerul Agriculturii și toate agențiile subordonate APIA, AFIR, ADS, Agenția Fitosanitară, Inspectoratele de semințe din țară și Direcțiile agricole din toată țara. Totodată, se analizează posibilitatea plecării într-un marș spre Palatul Parlamentului.

Și reprezentanți ai Sindicatului Mureșul din Apele Române protestează în toate sistemele de gospodărire a apelor din țară.

Federația Națională Solidaritatea Socială a Muncii, care reprezintă angajații din Casele de Pensii, a protestat și vineri, ca reacție la măsurile de austeritate anunțate de premierul Ilie Bolojan, solicitând o analiză ”riguroasă și obiectivă” a activității instituțiilor publice, înainte de adoptarea oricăror măsuri cu impact asupra personalului.

La rândul lor, angajați ai Administrației Naționale „Apele Române” din mai multe localități din țară au protestat, săptămâna trecută, „pentru siguranța veniturilor, a locurilor de muncă și pentru păstrarea a ce a mai rămas din domeniul în care muncesc zi de zi”.

Guvernul Bolojan își angajează, luni, răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului. Documentul conține măsuri precum majorarea cotei standard de TVA de la 19 la 21% și a cotelor reduse de la 5% și 9% la 11%, creșterea accizelor, majorarea de la 10% la 16% a impozitului pe dividende și un impozit suplimentar pentru bănci.

Proiectul prevede, de asemenea, creșterea taxării în domeniul jocurilor de noroc dar și plata contribuției sociale pentru pensiile mai mari de 3000 de lei, pentru suma care depășește acest plafon.

CITEȘTE ȘI:

BNS pregătește PROTESTE în timpul vizitei reprezentanților CE / Scrisoare adresată Comisiei Europene

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Cu cât a fost amendată o persoană care a trezit cu sirena unui vapor un urs polar care dormea într-un arhipelag norvegian
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Sport la cinci minute de casă: stil de viață activ în Cosmopolis
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
„Este trist, dar și profund incorect”. Replica AUR pentru un fost ambasador SUA
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Hyundai a stabilit prețurile pentru Ioniq 3. Cât costă rivalul pentru Renault 5?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Săruturile în public chiar fac bine relațiilor? Ce spune un studiu