Prima pagină » Știri » 21 IUNIE, CEA MAI LUNGĂ ZI DIN AN. Cum e VREMEA de solstițiul de vară

21 IUNIE, CEA MAI LUNGĂ ZI DIN AN. Cum e VREMEA de solstițiul de vară

21 IUNIE, CEA MAI LUNGĂ ZI DIN AN. Cum e VREMEA de solstițiul de vară
Joi, 21 iunie, este cea mai lungă zi a anului 2012, dacă ținem cont de perioada de lumină. Soarele a răsărit la ora 5:31 și va apune la ora 21:04, ceea ce înseamnă că ne putem bucura de nu mai puțin de 15 ore și 32 de minute de lumină, conform timeanddate.com.

Joi, 21 iunie, este cea mai lungă zi a anului 2012, dacă ținem cont de perioada de lumină. În București, Soarele a răsărit la ora 5:31 și va apune la ora 21:04, ceea ce înseamnă că ne putem bucura de nu mai puțin de 15 ore și 32 de minute de lumină, conform timeanddate.com.

Data de 21 iunie este cunoscută drept solstițiul de vară, adică momentul în care Soarele se află la cea mai mare înălțime față de ecuator, și marchează debutul verii calendaristice în emisfera nordică.

În emisfera sudică, 21 iunie reprezintă solstițiul de iarnă și este ziua cu cea mai puțină lumină din an. Similar, solstițiul de vară în emisfera sudică are loc pe 22 decembrie, când în emisfera nordică este solstițiul de iarnă.

CUM VA FI VREMEA ÎN CEA MAI LUNGĂ ZI A ANULUI:

ÎN ȚARĂ: Vremea va fi în continuare călduroasă, caniculară după-amiaza în zonele de câmpie, de deal și de podiș unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 al disconfortului termic. Cerul va fi variabil, mai mult senin, iar după-amiaza izolat vor fi condiții de averse și descărcări electrice în zona de munte. Vântul va sufla slab până la moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 11 grade în depresiuni și 25 de grade în Delta Dunării.

LA BUCUREȘTI: Vremea se va menține călduroasă, caniculară după-amiaza, când indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80. Cerul va fi senin, iar vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de 35…36 de grade, iar cea minimă va fi de 18…20 de grade.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dacă izbucnește al Treilea Război Mondial, acestea sunt cele mai sigure 3 țări din lume în care să te poți refugia
Digi24
Puternicul aliat al Iranului din „Axa Rezistenței” care nu a intrat încă în luptă. De ce preferă să rămână în umbră deocamdată
Cancan.ro
Laura Cosoi și Cosmin Curticăpean au aflat sexul bebelușului: 'Ne-am gândit și la nume'
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
De la fast-food la tehnică militară: o firmă misterioasă din Râșnov, fără angajați, vrea să producă drone militare. Legături cu un fost ofițer SRI condamnat
Mediafax
NASA a trimis 2.500 de meduze în spațiu: s-au întors 60.000, dar ceva nu era în regulă
Click
Destinații subestimate din Europa și mai puțin aglomerate. O americancă spune că s-ar întoarce oricând: „Am fost imediat fermecată”
Digi24
Sondaj. Ce partide ar vota românii la alegerile parlamentare: AUR rămâne pe primul loc, dar este în scădere
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță CATASTROFA în august 2026. A prezis corect războiul din Iran și pandemia Covid-19
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice are Mara Bănică? Cum arăta înainte de îmbunătățirile fizice. Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Repară acum, economisește la următoarea vizită în service: cum funcționează voucherul de 5%
Descopera.ro
Trucul simplu de 10 minute care te face mai fericit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
Adolescenții de astăzi dorm mult mai puțin decât cei de la finalul anilor 2000