Prima pagină » Știri » ACCIDENT soldat cu mort și cinci răniți, între care trei copii, în județul Gorj

ACCIDENT soldat cu mort și cinci răniți, între care trei copii, în județul Gorj

ACCIDENT soldat cu mort și cinci răniți, între care trei copii, în județul Gorj
O persoană a murit și cinci au fost rănite, între care trei copii cu vârste cuprinse între doi și șase ani, într-un accident petrecut, vineri dimineață, în Gorj, după ce șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului înt-o curbă extrem de periculoasă, iar autoturismul s-a izbit de un cap de pod.

O persoană a murit și cinci au fost rănite, între care trei copii cu vârste cuprinse între doi și șase ani, într-un accident petrecut, vineri dimineață, în Gorj, după ce șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului înt-o curbă extrem de periculoasă, iar autoturismul s-a izbit de un cap de pod.

Accidentul s-a petrecut în localitatea gorjeană Peșteana, pe drumul european 79, care face legătura între Craiova și Târgu Jiu, într-o curbă extrem de periculoasă, semnalizată corespunzător, persoana decedată fiind mama conducătorului auto care a provocat accidentul, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Gorj, subcomisar Daniel Tică, bărbatul de 27 de ani a pierdut controlul volanului și s-a izbit violent de un cap de pod aflat chiar în curba respectivă, în urma impactului bucăți de ciment din pod fiind proiectate într-un gard de beton, care a fost, de asemenea, distrus parțial.

Autoturismul, înmatriculat în Bulgaria, a rămas „înfipt” în capul de pod, localnicii treziți la ora 2.00 de impactul deosebit de puternic fiind nevoiți să spargă geamurile autoturismului pentru a-i scoate pe răniți afară. Doi dintre copii fuseseră proiectați deja prin geam și se aflau pe jos în momentul în care au venit cinci ambulanțe pentru a prelua răniții.

Dr. Claudia Popescu, de la Ambulanța Gorj, a declarat corespondentului MEDIAFAX, că pentru mama șoferului medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viața.

„Pacienta respectivă era în stop cardio-respirator încă din momentul în care echipajul a ajuns la fața locului. I-am făcut manevre de resuscitare, dar fără rezultat. Dumneaei avea traumatisme severe în zona capului și la gât pentru că, probabil, nu purtase centura de siguranță, întrucât pe corp nu exista amprenta care trebuia să rămână după impact într-o astfel de situație”, a precizat dr. Popescu.

Cei cinci răniți au fost transportați, mai întâi, la spitalul din Rovinari, pentru a fi stabilizați, iar apoi au fost aduși la Spitalul Județean de Urgență din Târgu Jiu, băiețelul de patru ani și mama acestuia fiind ulterior transferați la Unitatea de Primiri Urgențe din Craiova.

Bărbatul aflat la volan le-a spus polițiștilor care l-au testat cu fiola la spital că s-a urcat la volan după ce consumase „două pahare de vin”, rezultatul alcooltestului indicând o alcoolemie de 0,50 mg/l alcool în sânge. Acesta a explicat producerea accidentului prin faptul că i-ar fi apărut brusc ceva în față, după care nu mai știe ce s-a întâmplat.

Conducătorul auto va fi anchetat pentru ucidere din culpă și pentru că a condus pe un drum public sub influența băuturilor alcoolice, el rămânând în continuare internat la spitalul din Târgu Jiu în continuare, alături de cele două fetițe ale sale de doi și șase ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
„Unabomber”, unul dintre cei mai temuţi terorişti din istorie