Prima pagină » Știri » ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Mii de români la coadă la Viena, îndemnați să meargă în Slovacia sau Cehia. „Personalul ambasadei a angajat serviciu specializat de pază și protecție”

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Mii de români la coadă la Viena, îndemnați să meargă în Slovacia sau Cehia. „Personalul ambasadei a angajat serviciu specializat de pază și protecție”

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. Un român din Austria a postat pe Facebook mai multe fotografii care arată cozile uriașe la vot din Viena.

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2014. ”În fața ambasadei se stă la coadă de pe două străzi sau, mai bine zis, coada începe de pe a doua stradă. Iar personalul ambasadei a angajat serviciu specializat de pază și protecție”, declară Eduard Stoian.

O echipă de voluntari oferă oamenilor de la coadă ceai și cafea și se ocupă cu strângerea gunoaielor, relatează Sabina Ulubeanu, pe Facebook.

Conform Ambasadei României la Viena, în Austria au votat până la ora 10.00 1.969 de români: Ambasada Viena 749 de alegători, ICR Viena 720 de alegători, Secția din Graz: 500 de alegători.

La coadă la Viena, românii au primit fluturași care îi îndeamnă să meargă să voteze în Slovacia sau în Cehia, pentru că acolo nu e coadă, relatează pe Facebook Florin Băncilă. Bratislava, capitala Slovaciei, se află la aproximativ 30 de minute de Viena, cu trenul sau mașina.

La ora 13.00, în Austria au votat aproximativ 3.750 de persoane, informează MAE într-un comunicat de presă – aproximativ 1.350 de persoane la Ambasada României de la Viena, aproximativ 1.400 la Institutul Cultural Român din Viena și aproximativ 1.000 la Graz. Aceasta reprezintă un număr de trei ori mai mare față de primul tur de scrutin, la aceeași oră, conform MAE.

„La toate cele trei secții de pe teritoriul Austriei sunt șapte cabine de vot și șapte ștampile, iar birourile secțiilor de votare sunt în formulă completă. Personalul ambasadei a fost suplimentat față de turul anterior și este sprijinit de un număr de 12 voluntari, studenți români care împart în exteriorul secției de votare formulare cu declarația pe proprie răspundere, oferă informații utile alegătorilor, îi sprijină, în scopul completării declarațiilor pe propria răspundere și facilitează accesul în secție al persoanelor cu copii mici și al vârstnicilor”, mai informează MAE.

Foto: Raluca Știrbăt // Facebook

Foto: Eduard Stoian.

Foto: Ionuț Gheorghe // Facebook.

Foto: Sabina Ulubeanu.

 
 
 
 
Foto: Facebook.
 
 
Foto: Ambasada României la Viena.
 
La Graz, situația la votare este aceeași:
 
 
Foto: Facebook.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă