Prima pagină » Știri » Anunțul MAI despre măsurile luate de jandarmi la protestele de duminică seară

Anunțul MAI despre măsurile luate de jandarmi la protestele de duminică seară

Anunțul MAI despre măsurile luate de jandarmi la protestele de duminică seară
Acțiunea jandarmilor a fost legală, iar măsurile luate duminică seară, în București au fost graduale, ca răspuns la escaladarea faptelor de violență, susține MAI, precizând că manifestările neautorizate trebuie să respecte principiul constituțional al neîncălcării drepturilor celorlalți cetățeni.

Acțiunea jandarmilor a fost legală, iar măsurile luate duminică seară, în București au fost graduale, ca răspuns la escaladarea faptelor de violență, susține MAI, precizând că manifestările neautorizate trebuie să respecte principiul constituțional al neîncălcării drepturilor celorlalți cetățeni.

Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, apreciază că manifestarea neautorizată a blocat o parte din arterele centrale ale Bucureștiului, afectând ordinea publică și siguranța cetățenilor, ceea ce a impus dispunerea unor măsuri de limitare a perimetrului de desfășurare a protestului.

„Ministerul Afacerilor Interne își reafirmă poziția că aceste manifestări neautorizate trebuie să respecte principiul constituțional al neîncălcării drepturilor și libertăților celorlalți cetățeni. Respectăm dreptul la liberă exprimare a oricărui cetățean, dar nu putem să nu constatăm că unii dintre aceia care invocă nerespectarea principiilor democratice sunt cei care încalcă, cu bună știință, normele legale, provocând forțele de ordine și incitând la violență”, se arată într-un comunicat de presă al MAI, transmis luni agenției MEDIAFAX.

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au precizat că violența nu trebuie să reprezinte o soluție pentru protestatari și nici pentru forțele de ordine publică, care au ca principală misiune aplicarea fermă a legii și menținerea ordinii de drept.

Protestul care a avut loc duminică, în Capitală, a început în jurul orei 16.00, în zona fântânii de la Universitate, de unde manifestanții au plecat după aproximativ două ore, trecând de efectivele de jandarmi care au încercat să le împiedice intrarea pe carosabil. Ei s-au adunat apoi pe Calea Victoriei, unde au trecut de un nou cordon de jandarmi, pentru a merge spre Guvern.

Circulația a fost blocată pe Calea Victoriei în timpul marșului, iar ulterior pe Șoseaua Kiseleff.

În Piața Victoriei, manifestanții au scandat „Jos Guvernul trădător” și „Demisia”, unii încercând să forțeze cordonul de jandarmi din fața sediului Executivului.

Protestul din Piața Victoriei s-a încheiat după mai mult de o oră.

Protestatarii au anunțat pe Facebook că vor manifesta, duminică, „împotriva pușlamalelor din Parlament”, în urma modificărilor aduse Codului Penal.

Patru dintre protestatarii din Piața Victoriei au fost ridicați de jandarmi și duși la Secția 2 de Poliție, unul dintre ei fiind condus ulterior la Spitalul Floreasca, după ce a solicitat îngrijiri medicale.

Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei, Georgian Enache, a declarat că cei patru protestatari au fost ridicați după ce s-au manifestat violent când s-a încercat ruperea cordonului jandarmi din fața Guvernului de către manifestanți.

Ei au fost duși la Secția 2 de Poliție, unul dintre ei solicitând îngrijiri medicale, astfel că a fost condus de jandarmi la Spitalul Floreasca.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care și-a pierdut viața în accidentul cumplit din Iași 😢
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Generalul rus împușcat la Moscova s-ar fi aflat în vizită la amanta sa. Dezvăluirile picante făcute de un ziarist ucrainean
Mediafax
Piloții și personalul de cabină al unei mari companii aeriene intră joi în grevă. Sunt posibile perturbări majore ale zborurilor
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Piața software, lovită puternic de Inteligența Artificială