Prima pagină » Știri » ANUNȚUL ministrului Dobrițoiu despre ACHIZIȚIA AVIOANELOR MULTIROL: „Procesul se va derula rapid și nu va dura opt ani”

ANUNȚUL ministrului Dobrițoiu despre ACHIZIȚIA AVIOANELOR MULTIROL: „Procesul se va derula rapid și nu va dura opt ani”

ANUNȚUL ministrului Dobrițoiu despre ACHIZIȚIA AVIOANELOR MULTIROL:
Ministrul Apărării, Corneliu Dobrițoiu, a anunțat, miercuri, că procesul de achiziție a avionului multirol de către Armata română a fost accelerat, urmând ca în circa două luni să se ia o decizie, după ce va avea loc și o dezbatere în CSAT privind variantele aflate la dispoziție.

Ministrul Apărării, Corneliu Dobrițoiu, a anunțat, miercuri, că procesul de achiziție a avionului multirol de către Armata română a fost accelerat, urmând ca în circa două luni să se ia o decizie, după ce va avea loc și o dezbatere în CSAT privind variantele aflate la dispoziție.

Dobrițoiu a declarat, miercuri, la Flotila 71 Aeriană Câmpia Turzii, la o demonstrație aviatică militară româno-americană, că modelele de avioane avute în vedere sunt avioanele de generația a V-a, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Chiar dacă parcurgem o perioadă de austeritate economică grea, vă anunț că am accelerat procesul de achiziție a avionului multirol. În acest sens, exprim un angajament, un crez al meu mai vechi, conform căruia obiectivul strategic al României pentru achiziția aparatelor multirol trebuie să fie achiziția aparatelor de generația a V-a în următorii 20-25 de ani și să traversăm tranziția în cel mai economic mod cu putință. Accelerare înseamnă că procesul se va derula rapid și nu va dura opt ani, ci va dura două luni și vom lua cu certitudine o decizie. Modelele pe care le avem în vedere sunt avioanele de generația a V-a și tranziția să o facem cu costurile cele mai ieftine, cu avionul potrivit acestei tranziții astfel încât să nu pierdem bani prin achiziționarea unei structuri de aerodrom diferită când vom trece la avionul de generația a V-a”, a spus Dobrițoiu.

Întrebat dacă avionul american de F-16 mai este o opțiune, Dobrițoiu a precizat că la acesta făcea referire.

„Desprea asta vorbeam. Atât avionul F-16, cât și F-35 folosesc aproape aceeași infrastructură de aerodrom, aceleași pachete de înarmare, or aceasta înseamnă o economie deosebită în bugetul unei țări sărace. Vom avea și o dezbatere în cadrul CSAT vizavi de acest subiect și aș vrea să prelungesc subiectul până la decizia CSAT”, a spus ministrul Apărării.

El a afirmat că prezența în cadrul exercițiului militar de la Câmpia Turzii a unor piloți americani și a aparatelor F-16 reprezintă „o oportunitate pe care noi o luăm puternic în considerare privind achiziția avionului pentru perioada de tranziție”.

„Vă asigur de angajamentul politic ferm pentru a nu transforma forțele aeriene române într-o companie de transport. Vă voi ține la curent cu toate dezvoltările privind asumarea unei decizii legate de achiziția avionului multirol. Nu pot să nu observ cu tristețe că România a ratat șansa a patru ani pentru a adopta o decizie politică, iar în acest sens vreau să fiu foarte clar. Spiritul, angajamentul politic pentru susținerea parteneriatului strategic cu SUA nu trebuie să se manifeste numai în vorbe. În următoarele două luni veți fi martorii unui angajament politic bazat pe fapte, nu cum a fost structurată această decizie în această perspectivă îngustă a multirolului în ultimii opt ani”, a spus Corneliu Dobrițoiu, adresându-se militarilor și oficialilor americani prezenți și ambasadorului SUA la București, Mark Gittenstein.

Corneliu Dobrițoiu a participat, miercuri, alături de ambasadorul SUA la București, Mark Gittenstein, la o demonstrație din cadrul exercițiului bilateral româno-american „Dacian Viper 2012”, care se desfășoară la Flotila 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” de la Câmpia Turzii.

La acest exercițiu participă aproximativ 200 de militari români, piloți și personal tehnic, cu șase aeronave MiG-21 Lancer, patru elicoptere IAR 330 Puma aparținând Flotilelor 71 și 86 Aeriene, precum și 150 de militari ai Forțelor Aeriene ale SUA din statul Alabama, cu opt aeronave F-16 și o aeronavă KC-135.

Reprezentanții Flotilei 71 Aeriană au precizat că exercițiul „Dacian Viper 2012” are ca principal obiectiv antrenamentul comun al piloților, personalului tehnic, controlorilor de trafic aerian și ofițerilor de stat major în condiții reale, pentru planificarea și executarea unor misiuni de zbor în formații mixte, dar și cu echipaje mixte româno-americane.

Exercițiul se desfășoară în perioada 6-16 august.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
„Vrem apă să ne spălăm şi lumină să învăţăm”. Revolta studenţilor de la Iaşi în anul 1987