Prima pagină » Știri » Aproximativ 150 de persoane au scandat lozinci împotriva lui Traian Băsescu, la Craiova

Aproximativ 150 de persoane au scandat lozinci împotriva lui Traian Băsescu, la Craiova

Aproximativ 150 de persoane au scandat lozinci împotriva lui Traian Băsescu, la Craiova
Aproximativ 150 de persoane s-au adunat, miercuri seară, pentru a treia zi consecutiv, în Piața Prefecturii din Craiova, unde au scandat lozinci împotriva președintelui suspendat Traian Băsescu, organizatorii acțiunii spunând că au autorizație până în 25 iulie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Aproximativ 150 de persoane s-au adunat, miercuri seară, pentru a treia zi consecutiv, în Piața Prefecturii din Craiova, unde au scandat lozinci împotriva președintelui suspendat Traian Băsescu, organizatorii acțiunii spunând că au autorizație până în 25 iulie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Craiovenii au început să se strângă cu puțin înainte de ora 20.00, în centrul municipiului, la mitingul organizat de USL.

Mulți dintre protestatari au venit îmbrăcați în alb deși nu îl susțin pe Traian Băsescu, ei purtând pancarte cu mesajul: „Vara asta port alb, pentru că este foarte cald”.

„Port tricou alb, dar nu îl susțin pe Băsescu, chiar este cald afară, iar în alb ma simt foarte bine. Eu cred că PDL-iștii și Train Băsescu și-au schimbat cam des culorile. Au fost portocalii, verzi, iar acum spun ei că se poartă alb și au adoptat acestă culoare de campanie. În orice s-ar îmbrăca nu-l mai votez pe Traian Băsescu”, a spus un protestatar.

Oamenii au scandat lozinci împotriva președintelui suspendat Traian Băsescu, transmițându-i să nu mai revină la Palatul Cotroceni.

„Am venit aici pentru că am convingerea că este cel mai bine ca Băsescu să plece pe vapor, să stea în fruntea navei, nu în fruntea noastră, pentru că ne-a dezamăgit, ne-a mințit și eu personal am să votez pentru demiterea lui”, a spus un alt protestatar.

Pentru protest, reprezentanții USL au obținut aprobare marți, spunând că acțiunile vor continua până în 25 iulie.

„Am solicitat aprobare de pe 10 iulie și până în ultima zi a campaniei electorale pentru referendum și nu am fost surprinși să vedem că ni se alătura atâția oameni. Așadar vom fi aici în fiecare seară și îi așteptăm aici pe toți susținătorii noștri”, a declarat Gheorghe Nedelescu, organizator.

Protestul s-a încheiat după aproximativ o oră și jumătate, fiind supravegheat de aproximativ 20 de jandarmi și 15 polițiști comunitari.

Marți seară, aproximativ 250 de persoane au protestat în fața sediului Prefecturii, în timp ce luni seară a fost organizat un miting spontan la care au participat 200 de craioveni.

Georgiana Stanescu, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Ştefan cel Mare, domnitorul care a marcat istoria Moldovei. „La lucruri de războaie meşter, unde era nevoie, însuşi se vârâia ca văzându-l ai săi să nu indărăpteze şi pentru aceia raru războiu de nu-l biruia”