Prima pagină » Coronavirus » ARMATA Britanică este pregătită să ajute stoparea evoluției coronavirusului

ARMATA Britanică este pregătită să ajute stoparea evoluției coronavirusului

ARMATA  Britanică este pregătită să ajute stoparea evoluției coronavirusului

Secretarul de Stat al Apărării din Marea Britanie a anunțat noi măsuri pentru a ajuta la stoparea evoluției coronavirusului pe teritoriul țării, conform unui comunicat de pe site-ul guvernului britanic.

Ministerul Apărării va pune la dispoziție un număr suplimentar de 10.000 de militari și va activa militarii rezerviști pentru a sprijini serviciile publice ca parte a unei noi „forțe de sprijin COVID”, a anunțat secretarul apărării.

Aceste măsuri fac parte din planificarea prudentă în caz de urgență pentru a răspunde în timp util la orice tip de cerere din partea celorlalte guverne sau a autorităților civile pentru sprijin în timpul pandemiei COVID-19.

Până acum, militarii au participat la acest proces cu zboruri de repatriere din China și Japonia.  Astăzi, Ministerul Britanic al Apărării poate anunța o pregătire suplimentară, pregătită pentru a sprijini serviciile publice, dacă este necesar:

-până la 10.000 de angajați vor fi pregătiți mai mult, astfel încât să poată ajuta cu sprijinirea serviciilor publice. Aceștia sunt în completarea celor 10.000 care deja au un nivel de pregătire mai mare.

-150 de militari vor fi instruiți să conducă cisternele de oxigen pentru a sprijini NHS, dacă este necesar. Vor începe antrenamentele luni.

-au fost luate măsuri pentru a permite apelarea rezerviștilor, în cazul în care trebuie să se alăture efortului de răspuns

-oamenii de știință de la Laboratorul de Știință și Tehnologie al Apărării, susțin eforturile pentru sănătate publică din Anglia, de a înțelege virusul și de a combate răspândirea.

Secretarul Apărării, Ben Wallace, a declarat:

„Bărbații și femeile din forțele noastre armate sunt gata să protejeze Marea Britanie și cetățenii ei de toate amenințările, inclusiv de COVID-19. Flexibilitatea și dedicarea unică a serviciilor înseamnă că suntem capabili să oferim asistență în întreaga societate în acest moment de nevoie.”

„De la mine în jos, întregul Minister al Apărării și forțele armate sunt dedicate să ajute națiunea să treacă prin această pandemie globală.”

Generalul Maior Charlie Stickland, șeful asistenței personalului de apărare a declarat:

„Punerea unui personal mai numeros într-o stare mai bună de pregătire și punerea personalului în rezervă în așteptare, ne oferă o flexibilitate mai mare pentru a sprijini serviciile publice, atunci când acestea au nevoie de asistența noastră.”

Sursă Foto: Pixabay

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Cea mai mare reducere de la LIDL. Produsul care costă doar 6.49 lei, începând de astăzi, în toate magazinele din România
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Cel mai mare lac termal subteran din lume, descoperit în Europa