Prima pagină » Știri » Audit la Guvern. Cât bani s-au cheltuit cu angajații lui Boc în perioada 2009-2011

Audit la Guvern. Cât bani s-au cheltuit cu angajații lui Boc în perioada 2009-2011

Audit la Guvern. Cât bani s-au cheltuit cu angajații lui Boc în perioada 2009-2011
Cheltuielile pentru aparatul de lucru al primului-ministru în perioada 2009-2011 au totalizat peste 8,6 milioane lei, cele mai mari sume fiind alocate pentru salarii, protocol și locuințele de serviciu ale angajaților, circa 100.000 lei fiind cheltuite și pe deplasările la domiciliu ale personalului

Cheltuielile pentru aparatul de lucru al primului-ministru în perioada 2009-2011 au totalizat peste 8,6 milioane lei, cele mai mari sume fiind alocate pentru salarii, protocol și locuințele de serviciu ale angajaților, circa 100.000 lei fiind cheltuite și pe deplasările la domiciliu ale personalului

Situația este prezentată într-un audit finalizat la nivelul Secretariatului General al Guvernului (SGG) și care vizează activitatea fostului Executiv.

Auditul relevă că fondurile cheltuite pe parcursul celor trei ani analizați pentru aparatul de lucru al primului-ministru au totalizat 8,65 milioane lei, atât pentru locuințe de serviciu și acțiuni de protocol, cât și pentru deplasarea la domiciliu a angajaților.

Cea mai mare pondere în totalul cheltuielilor o au salariile (5,8 milioane lei), acțiunile de protocol (1,5 milioane lei pentru consum pe cabinet, ședințe de guvern și alte ședințe) și costul aferent locuințelor de serviciu (682.655 lei).

Alte fonduri au fost cheltuite pentru deplasări externe (294.256 lei), deplasări interne (212.692 lei) și deplasări la domiciliu (104.770 lei).

Un document redactat de fostul Guvern în martie 2011 indica faptul că Executivul a cheltuit în 2010 aproximativ 400.000 lei pentru cazarea în București a consilierilor guvernamentali și angajaților SGG.

Pe lista persoanelor indicate atunci din cadrul Secretariatului General al Guvernului pentru care au fost finanțate locuințele de serviciu se regăsesc 53 de secretari de stat din aparatul de lucru al primului-ministru, subsecretari de stat, consilieri și secretari personali ai premierului, directori de cabinet și inspectori guvernamentali.

La preluarea mandatului, premierul Victor Ponta a anunțat că toate instituțiile au sarcina să efectueze un audit privind activitatea fostului Guvern, mai ales pentru a constata dacă există grave încălcări ale legii pentru a sesiza organele judiciare ale statului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce exercițiile fizice sunt atât de benefice pentru sănătate? Cercetătorii sunt cu un pas mai aproape de a afla!