Prima pagină » Știri » Autoritățile analizează posibilitatea declarării unui cod portocaliu de inundații

Autoritățile analizează posibilitatea declarării unui cod portocaliu de inundații

Autoritățile analizează posibilitatea declarării unui cod portocaliu de inundații
Autoritățile analizează posibilitatea declarării unui cod portocaliu de inundații, deoarece probleme generate de afluenții râurilor pot apărea în principal în București, Constanța și Tulcea, a anunțat ministrul delegat pentru Ape, Lucia Varga.

Autoritățile analizează posibilitatea declarării unui cod portocaliu de inundații, deoarece probleme generate de afluenții râurilor pot apărea în principal în București, Constanța și Tulcea, a anunțat ministrul delegat pentru Ape, Lucia Varga.

Ea a precizat că probleme mai mici pot apărea și în județele Teleorman și Călărași.

Mai multe râuri din sud-vestul țării se află luni, în intervalul 3.00 – 18.00, sub cod galben de inundații, bazinele hidrografice vizate fiind Timiș, Bârzava, Caraș, Nera, Cerna și Jiu, potrivit unei avertizări emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA).

Potrivit INHGA, avertizarea vizează cursul superior al Timișului și afluenți ai săi din bazinul superior, cursul superior al Bârzavei și afluenți ai săi din bazinul superior, râurile din bazinele hidrografice Caraș, Nera, Cerna (județele Caraș Severin), Jiul superior și afluenții săi din județele Hunedoara, Gorj și Mehedinți.

Capitala și județele Ilfov, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ialomița, Brăila, Tulcea și Constanța se vor afla, în intervalul luni, ora 21.00 – miercuri, ora 2.00, sub cod portocaliu de ploi, fiind așteptate precipitații de până la 80 de litri pe metru pătrat, potrivit unei avertizări emise de ANM.

Meterologii au emis, de asemenea, două atenționări cod galben de ploi, care vizează, începând de duminică seară, județe din jumătatea de sud a țării.

Astfel, în intervalul duminică, ora 21.00 – luni, ora 13.00, vor fi sub cod galben Capitala și județele Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj, Dolj, Olt, Teleorman, Ilfov, Călălași, Giurgiu și, parțial, Vâlcea, Argeș și Dâmbovița.

În intervalul luni, ora 13.00 – miercuri, ora 8.00, codul galben de ploi se va extinde în județele Prahova, Buzău, Vrancea și Galați, urmând să acopere integral și județele Vâlcea, Argeș și Dâmbovița.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce efect are plictiseala asupra COPIILOR. Detaliul ignorat de părinți: Mare grijă!
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Patronii au anunțat ce se va întâmpla în următoarele TREI luni. Ce ne așteaptă, de fapt, la începutul lui 2026
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Cercetătorii s-au întrebat cum este cel mai bine să crești un copil talentat. Iată ce răspuns au găsit!