Prima pagină » Știri » Bechtel a început lucrările la Autostrada Transilvania și în județul Sălaj

Bechtel a început lucrările la Autostrada Transilvania și în județul Sălaj

Compania Bechtel a început lucrările la realizarea tronsonului din Autostrada Transilvania ce se află pe teritoriul județului Sălaj, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Compania Bechtel a început lucrările la realizarea tronsonului din Autostrada Transilvania ce se află pe teritoriul județului Sălaj, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Anamaria Sava, director al Departamentului de Relații cu Comunitățile din cadrul Companiei Bechtel, a declarat, miercuri, că șantierele au fost deschise în localitatea Porț – comuna Marca, punctul fiind unul de legătură cu tronsonul de autostradă din județul Bihor. Conform graficului, lucrările la Autostrada Transilvania trebuie începute în Sălaj în ianuarie 2008.

În localitatea Porț – Marca, constructorul are amenajată o stație de betoane în afara aliniamentului autostrăzii. Lungimea arterei de circulație pe teritoriul Sălajului este stabilită la 83 de kilometri, dar județul mai are încă probleme în ceea ce privește săpăturile arheologice și descărcările de sarcină pe traseul pe care îl va avea autostrada. Astfel, până acum au fost date doar patru certificate de eliberare de sarcină, privind 1.420 de metri, din totalul de 83.000 de metri (83 de kilometri) cât va măsura traseul autostrăzii pe teritoriul județului Sălaj.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Animalul care nu poate muri de bătrânețe: Care este singura creatură biologic nemuritoare?