Prima pagină » Știri » Biserica Ortodoxă Română a început procesul de canonizare a părintelui Arsenie Boca

Biserica Ortodoxă Română a început procesul de canonizare a părintelui Arsenie Boca

Biserica Ortodoxă Română a început procesul de canonizare a părintelui Arsenie Boca
Biserica Ortodoxă Română (BOR) a început procesul de canonizare a lui Arsenie Boca, prin Episcopia Devei și Hunedoarei, care strânge dovezi și mărturii despre viața părintelui, proces ce poate dura ani de zile, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, părintele Constantin Stoica.

Acesta a explicat că procesul de canonizare începe din teritoriu, în acest caz inițiativa având-o Episcopia Devei și Hunedoarei, în subordinea căreia se află Mănăstirea Prislop, unde a slujit părintele Arsenie Boca.

Episcopia va aduna dovezi și mărturii privind viața lui Arsenie Boca, urmărind ortodoxia credinței, sfințenia vieții și evlavia populară. Odată strânse toate aceste date, dosarul va fi înaintat Sinodului Mitropoliei Ardealului, care îl va completa, dacă este cazul, și îl va înainta mai departe Sfântului Sinod al BOR, pentru a fi analizat de Comisia de canonizare.

„În acest proces de canonizare e nevoie de răbdare și de timp. Poate dura ani”, a mai spus părintele Stoica, precizând că Patriarhia nu a primit nicio petiție pentru canonizarea lui Arsenie Boca, dar că există o petiție online în acest sens.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Gabriel Miricescu, a declarat, joi, corespondentului MEDIAFAX că, până la sfârșitul acestui an, o comisie specială, formată din teologi și ierarhi, va strânge dovezi și mărturii despre viața și faptele părintelui Arsenie Boca.

„Episcopia Devei și Hunedoarei va constitui, până la sfârșitul acestui an, o comisie specială, formată din teologi și ierarhi, care se va ocupa de canonizarea părintelui Arsenie Boca, deoarece Mănăstirea Prislop, unde se află mormântul lui Arsenie Boca, este pe teritoriul episcopiei noastre. Procesul de canonizare este unul îndelungat, nu știm cât va dura, pentru că e nevoie să fie strânse dovezi, mărturii despre viața și faptele acestuia. Sperăm ca această comisie să își înceapă activitatea la începutul anului viitor”, a spus Miricescu.

Potrivit acestuia, de asemenea, va trebui să fie pregătită și „rânduiala unei slujbe de pomenire a viitorului sfânt”, cu ritualul specific, care va fi oficiată în ziua ce va fi trecută în calendarul ortodox ca fiind cea a „sfântului Arsenie Boca”.

Prin petiția deschisă pe internet credincioșii cer Patriarhiei Române canonizarea părintelui Arsenie Boca.

„Pentru că evlavia populară vorbește de la sine, cerem Patriarhiei Române, Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, să înceapă demersurile firești pentru canonizarea Sfântului Ardealului”, se arată în textul petiției.

Peste 12.500 de persoane au semnat această petiție online.

Părintele Arsenie Boca, ieromonah, teolog și pictor ortodox român, născut la 29 septembrie 1910, la Vața de Sus, județul Hunedoara, a fost stareț la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus și, apoi, la Mănăstirea Prislop.

Datorită personalității sale și darului de văzător cu duhul, mii de credincioși veneau să-l asculte. Tot din acest motiv însă, a fost hărțuit de Securitate. A fost unul dintre martirii comunismului, fiind închis la Securitatea din Brașov, apoi dus la Canal și din nou închis la Jilava, București, Timișoara și la Oradea. După 1959, i s-a interzis activitatea preoțească.

Arsenie Boca a murit în 28 noiembrie 1989.

La mormântul său de la Mănăstirea Prislop, din Țara Hațegului, se perindă zilnic sute de pelerini, iar la sărbătorile religioase vin zeci de mii de credincioși din întreaga țară pentru a se ruga.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”