Prima pagină » Știri » Cazul celor 14.000 de oi din Portul Midia | Orban solicită demiterea responsabililor de intervenția pentru salvarea lor

Cazul celor 14.000 de oi din Portul Midia | Orban solicită demiterea responsabililor de intervenția pentru salvarea lor

Cazul celor 14.000 de oi din Portul Midia | Orban solicită demiterea responsabililor de intervenția pentru salvarea lor
Premierul Ludovic Orban a criticat, joi, intervenția autorităților locale în cazul celor 14.000 de oi din Portul Midia. Șeful Executivului solicită demiterea responsabililor, inclusiv demiterea reprezentanților Direcției Sanitar Veterinare Constanța.

„În portul Midia a avut loc practic o eșuare a unei nave care transporta oi. Am urmărit desfășurarea evenimentelor încă din primul moment și pot să vă spun foarte clar că deși miniștrii cu atribuții în domeniu, sau instituțiile statului cu atribuții în domeniu au dat dispozițiile necesare pentru a favoriza intervenția, reacția reprezentanților din teritoriu a fost o reacție care ne-a arătat paralizia, delăsarea și incapacitatea de a face față unei situații care declamă o intervenție serioasă și foarte bine pusă la punct”, a afirmat Ludovic Orban, joi, în debutul ședinței de Guvern.

Orban a cerut miniștrilor de Transporturi și Interne și președintelui ANSVSA Robert Chioveanu să ancheteze cazul și să demită responsabilii pentru care nu și-au îndeplinit atribuțiile.

„Nu vreau să treacă acest eveniment fără ca cei care nu și-au făcut datoria să fie demiși din funcție. Din acest motiv cer ministrului de Interne să analizeze acțiuena prefectului, a comandamentului pentru situații de urgență. Domnule ministru al Transporturilor să luați toate măsurile care se impun. Sunt responsabili acolo care nu și-au făcut datoria și care trebuie să fie demiși (…) Îi voi cere domnului Chioveanu, președitnele ANSVSA, să facă o anchetă și să demită conducerea direcției sanitar veternicare și să verifice cu mare atenție legalitatea operațiunilor care s-au desfășurat acolo”, a mai spus Orban.

Nava cu pavilion Palau s-a răsturnat, duminică, în Portul Midia. La bordul ei se aflau peste 14.000 de oi și un echipaj format din 22 de marinari. După patru zile de intervenții, salvatorii au reușit să aducă, până miercuri, la mal doar 207 oi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Triplă crimă. O bunică și cei doi nepoți ai săi, găsiți morți în apartamentul în care locuiau
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
VIDEO. Încăierare masivă între două familii de români, la Dortmund
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Cu greu o mai recunoști acum pe această artistă. E celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Vara vine cu deschiderea circulației pe un nou lot de pe Autostrada A0. Secțiunea dintre Afumați și Cernica va fi deschisă
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cea mai rară culoare din natură?