Prima pagină » Știri » Ce a răspuns Iohannis când a fost întrebat dacă e mulțumit de rezultatele Președinției române a Consiliului UE

Ce a răspuns Iohannis când a fost întrebat dacă e mulțumit de rezultatele Președinției române a Consiliului UE

Ce a răspuns Iohannis când a fost întrebat dacă e mulțumit de rezultatele Președinției române a Consiliului UE
Președintele Klaus Iohannis a declarat, întrebat dacă e mulțumit de rezultatele Președinției române a Consiliului UE, că țara noastră a încheiat un număr foarte de dosare, lucru care arată că avem oameni foarte buni la Bruxelles.

„Rezultatele pe care le-am obținut sunt foarte bune. Toată lumea a conștientizat acest lucru. Avem sigur Summit-ul de la Sibiu care a fost un succes recunoscut de toată lumea, dar avem și rezultate foarte bune pe dosarele care au fost lucrate și numărul foarte mare de dosare care au fost finalizate cu succes în Președinția română, ceea ce arată că avem oameni foarte buni aici la Bruxelles care au reușit să ducă aceste dosare până la finalizare. Este un lucru poate puțin așteptat, dar cu atât mai mult putem să spunem că această președinție a fost una foart bună”, a afirmat Klaus Iohannis, joi, înaintea să participe la Consiliul European.

Viorica Dăncilă a anunțat că va prezenta rezultatele Președinției României la Consiliul UE la începutul lunii iulie, în sesiunea plenară a Parlamentului European. Premierul a afirmat că România a contribuit la adoptarea a 56 de concluzii ale Consiliului în domenii precum combaterea terorismului.

România deține, de la începutul lunii ianuarie, Președinția Consiliului UE până la 1 iulie 2019.

România a închis, în perioada Președinției Consililui UE, 90 de dosare legislative, arată datele preliminare. Printre dosarele închise se află setul de măsuri în vederea combaterii discriminării, finalizarea discuțiilor pe Directiva Gaze Naturale și actualizarea legislației copyright.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când va livra Iernut energie în sistem? Ce spune Bolojan despre centrala pe gaz
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Care este cu adevărat situația financiară a Rusiei și cum ar putea evolua războiul din Ucraina: „Aceasta nu este o economie care se prăbușește”
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Turiști din întreaga lume vin în România pentru a vedea locul unde au fost executați soții Ceausescu. „Totul este refăcut”
Digi24
EXCLUSIV „Orașul-fantomă” unde Legiunea Străină se pregătește pentru războaie. Digi24, imagini în premieră din Franța
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc