Prima pagină » Știri » Ciolacu: „Guvernul a alocat bani doar administrațiilor PNL”

Ciolacu: „Guvernul a alocat bani doar administrațiilor PNL”

Radu Cristian
Ciolacu: „Guvernul a alocat bani doar administrațiilor PNL”
Ciolacu: Guvernul a alocat bani doar administrațiilor PNL / Sursă Foto: Mediafax Foto

„Guvernul a alocat bani doar administrațiilor PNL pentru ca Ludovic Orban să fie susținut în continuare ca lider al partidului”, spune președintele PSD, Marcel Ciolacu. Acesta mai afirmă că PSD va ataca hotărârea de guvern și că vor face „un demers penal” împotriva miniștrilor care au avizat documentul.

Marcel Ciolacu a criticat strategia Guvernului

„Guvernul a emis HG prin care a împărțit sume importante doar administrațiilor conduse de membri ai PNL. E o mită. După ce acum o lună a existat un HG printr-o mită electorală către administrațiile PNL, aceasta e o mită ca primarii să-l susțină în continuare (pe Ludovic Orban – n.r.) să fie președintele PNL. Am luat hotărârea în BPN să atacăm în constencios-administrativ această hotărâre de guvern, să solicităm o ordonanță de suspendare a aplicării HG. Mai mult, facem un demers penal către miniștrii care au avizat această hotărâre de guvern. Mi se pare corect ca după 30 de ani această practică să înceteze. Nimeni, niciodată, niciun prim-ministru și niciun guvern nu și-a permis așa ceva. Acest lucru s-a întâmplat de trei ori sub guvernul condus de Orban”, a afirmat, joi, Marcel Ciolacu.

Social-democratul susține că banii au fost alocați „discreționar”.

„S-au mutat sume importante în Fondul de rezervă al prim-ministrului și de acolo fiecare sumă a fost transmisă după bunul plac al celui care a redactat acest document, discreționar, deoarece dacă se făcea prin Ministerul de Finanțe s-ar fi făcut funcție de o formulă”, conchide Ciolacu.

Guvernul României a aprobat, în ședința de astăzi, 17 decembrie 2020, alocarea a peste 876 de milioane de lei, din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2020, unor unități/subdiviziuni administrativ-teritoriale, pentru finanțarea cheltuielilor de funcționare până la sfârșitul anului 2020, precum și pentru finanțarea cheltuielilor necesare asigurării activității de asistență socială și de protecție a copilului, pentru luna noiembrie 2020.

Unde a mai dat Guvernul bani

Executivul a decis joi alocarea de noi sume din Fondul de rezervă pentru mai multe destinații, printre care alimentarea cu energie termică în trei municipiile, pentru pregătirea infrastructurii pentru sezonul de iarnă, dar și pentru cheltuieli ale unităților administrației locale.

Guvernul României a aprobat, în ședința de joi, alocarea sumei de 41,3 milioane de lei pentru asigurarea continuității serviciului public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat a populației în trei mari municipii, printre care și Capitala, a anunțat ministrul Finanțelor, Florin Cîțu.

Cum s-au împărțit banii

Potrivit informării Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației (MLPDA), sumele sunt alocate din Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2020, ca urmare a solicitărilor formulate de autoritățile locale din cele trei unități administrativ-teritoriale, fie pentru plata subvenției, fie pentru acoperirea pierderilor induse de prestarea serviciului public de producție, transport, distribuție și furnizare a energiei termice pentru populație în sistem centralizat, aferent sezonului rece 2020-2021.

Astfel, conform deciziei Executivului, Bucureștiul va primi 20 de milioane lei, Oradea, 12,3 milioane de lei, iar Timișoara, 9 milioane lei.

Acordul Guvernului privind alocarea celor 20 de milioane pentru București a fost anunțat de primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a anunțat, de vinerea trecută, după o întâlnire în care s-au discutat soluții pentru problema apei calde și a energiei termice din ultima perioadă.

Potrivit edilului-șef al Capitalei, bani se vor fi alocați pentru intervențiile la avarii. „E vorba de bani care vin la primărie, primăria îi dă la Termoenergetica, fostul Radet. Termoenergetica are deja contracte cu operatori privați exact pentru mentenanța rețelei de transport a agentului termic și banii aceştia vor fi folosiți pentru a interveni mai repede la avarii”, a spus Nicușor Dan.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Erdogan scoate „MONEDA NATO”. 5 lire pentru Summitul de la Ankara, jumătate de milion în circulație
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ne faceți un bine!” Anca Alexandrescu, reacție după ce a pierdut jumătate dintre telespectatori: „Un măr otrăvit”
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Ce s-a întâmplat cu fața Iuliei Albu. A apărut cu bandaje la ochi și vânătăi. Explicația vedetei
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Anunț oficial: Programul Rabla 2026 se lansează în condiții similare cu cele de anul trecut
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Voucherele de vacanță, tot mai puțin folosite de români. Cum afectează turismul în țară?