Prima pagină » Știri » #Colectiv: Omagiul adus Monicăi Tănăsoiu, una dintre victimele din Colectiv, de prietena ei, la un an după tragedie

#Colectiv: Omagiul adus Monicăi Tănăsoiu, una dintre victimele din Colectiv, de prietena ei, la un an după tragedie

Postările de pe blogul, pagina de Facebook și cea de Instragram ale Monicăi Tănăsoiu, decedată în urma incendiul din Colectiv, au fost adunate de prietena din copilărie și publicate sâmbătă într-un album de amintiri, transmite corespondentul Mediafax.

La lansarea cărții intitulată „De la Monica, Album de amintiri” au participat rudele, prietenii, dar și foștii profesori ai Monicăi Tănăsoiu.

„Viața nu e întodeauna dreaptă. Eu sunt convins că întrebarea și revolta e în fiecare dintre noi. Cu toții de întrebăm: De ce? De două săptămâni, seară de seară citesc. Mă bucur și plâng. Cartea e o combinație Caragiale-Nichita Stănescu, care e esențială. Avem o mare pierdere. Cartea aceasta ne dă o și mai mare dimensiune a cât de mult am pierdut”, a declarat Nicolae Angelescu, fost profesor al Monicăi și inspectorul școlar general al ISJ Prahova

„Mesajul Monicăi este unul impresionant. Cine a cunoscut-o nu poate uita spontaneitatea, vivacitatea, zâmbetul ei. A fost iubită, foarte apreciată. Monica este un înger, un înger care plutește în văzduh”, a declarat profesorul Gheorghe Calcan.

Textele au fost strânse de pe blogul, pagina de Facebook și Instragram ale Monicăi de către buna prietenă din copilărie, Ana Maria Minescu.

„Poveștile adunate sunt moștenirea concretă pe care ne-a lăsat-o Monica. Un dar de preț, pe care să-l protejăm și de care să ne bucurăm. Adunând aceste texte aveam impresia că mi le spune Monica, direct”, a declarant Ana Marina Minescu.

Cartea începe cu o postare a Monicăi Tănăsoiu intitulată: Iubesc…(?)

„Iubesc să râd. Cu hohote, să mă doară burta de atâta râs, să-mi curgă lacrimile și să nu mă pot abține, iubesc să port o haină care-mi place, iubesc vara, iubesc marea, iubesc plimbările lungi, iubesc pisicile, iubesc discuțiile, iubesc cărțile, iubesc viața, iubesc să iubes”, scria Monica Tănăsoiu.

Monica a murit în urma incendiului produs acum un an în clubul Colectiv. Prietenul ei, rănit grav în urma tragediei, și-a pierdut și el viața.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sorin Grindeanu i-a dat dreptate lui Nicușor Dan: „Nu prea a fost nevoie de majorarea TVA”
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Călăul lui Gheorghe Chindriș, dezvăluiri uluitoare. Motivul pentru care tânărul de 26 de ani l-a ucis pe fostul director de la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
Grindeanu s-a dezlănțuit: „Toată vara am văzut cât de hoți sunt primarii, cum își angajează amantele și neamurile la primărie”
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Reacție din AUR după ce Curtea Constituțională a aprobat tăierea pensiilor magistraților
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Ce se întâmplă doctore
Destinul a 'lucrat' pentru cele două handbaliste de la CSM București care și-au oficializat relația! Detalii neștiute despre Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
2026: Cine trebuie să curețe locurile de parcare? Ce spune legea și cine riscă amendă
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Oamenii de știință au găsit o cale de a urmări circulația apei pe planetă