Prima pagină » Știri » Continuă protestele în Sănătate. „Dacă nu ne vor fi ascultate doleanțele facem grevă generală”

Continuă protestele în Sănătate. „Dacă nu ne vor fi ascultate doleanțele facem grevă generală”

Continuă protestele în Sănătate. „Dacă nu ne vor fi ascultate doleanțele facem grevă generală
Medicii amenință cu grevă generală dacă nu le vor fi ascultate doleanțele

Medicii amenință cu grevă generală dacă nu le vor fi ascultate doleanțele. Anunțul a fost făcut la Gândul Live de către Marius Sepi, vicepreședintele Federației Sanitas, și de către Clara Matei, directorul Asociația Medicilor Rezidenți din România.

Cei doi au dezbătut alături de moderatorul emisiunii, Claudiu Pândaru, nemulțumirile cadrelor medicale.   

„Cei mai mulți dintre rezidenți aleg să plece. Pentru a avea o viață mai bună și pentru a ne face meseria optăm să ne obținem certificatele de conformitate și să plecăm. Principala sursă de venit a României constă în medici”, a afirmat dr. Clara Matei.

Un control al banilor mai bun, 6% din PIB, regândirea politicii de paturi, dar și o regândire de personal sunt câteva dintre revendicările medicilor.

„De 4 ani avem salariile blocate, care să nu mai punem la socoteală și faptul că timp de un an veniturile au fost diminuate cu 25%”, a precizat reprezentantul SANITAS.

În aceste condiții, medicii au spus că dacă nu se vor lua măsuri imediat intră în grevă generală. „Să nu uităm că în luna octombrie se pune la punct bugetul pentru 2014. În cazul în care nu vom primi ceea ce vrem doar o treime dintre noi va mai lucra. Vom asigura doar urgențele”, a punctat Marius Sepi în cadrul emisiunii Gândul LIVE.

Dr. Clara Matei a criticat declarația ministerului Sănătății, Eugen Nicolăescu, potrivit căreia va încerca să le mărească veniturile medicilor rezidenți cu un procent cuprins între 2 și 10%. „Este inadmisibil acest lucru. Noi vrem dublarea salariilor. Să se înțeleagă bine că prin dublarea salariilor vrem un salariu de 1.600 de lei”, a mai spus reprezentanta Asociația Medicilor Rezidenți din România.

Reprezentanții din sistemul sanitar au mai spus că de săptămâna viitoare vor picheta Ministerul Finanțelor și Guvernul.

Protestele continuă până pe data de 27 septembrie

Aproximativ 150 de angajați din sistemul sanitar au protestat joi, pentru a doua zi consecutiv, în fața Ministerului Sănătății, cerând alocarea a minimum șase la sută din PIB pentru Sănătate și majorarea salariilor.

Marius Sepi, vicepreședintele Federației Sanitas, și dr. Clara Matei, directorul Asociația Medicilor Rezidenți din România, au fost prezenți la Gândul LIVE și au discutat alături de moderatorul emisiunii Claudiu Pândaru despre nemulțumirile cadrelor medicale.

Medici, stomatologi, asistente medicale și infirmiere s-au strâns pentru a doua zi consecutiv în fața MS și au cerut minimum 6% din PIB pentru Sănătate, o legislație care să garanteze independența profesională a celor care lucrează în sistemul public și privat, o lege a salarizării specifică sistemului de sănătate, apărarea demnității și renunțarea la denigrarea profesioniștilor de către autorități, organizarea unităților medicale cu paturi în sistem public pentru asigurarea unor servicii prompte și de calitate pentru pacienți, precum și consultarea reală a Coaliției Profesioniștilor din Sănătate cu privire la orice măsură ce poate afecta funcționarea sistemului de sănătate.

Ministrul Eugen Nicolăescu a venit să discute cu protestatarii, spunând că apreciază demersul lor și că a fost mandatat de premierul Victor Ponta să discute cu reprezentanții Ministerului Muncii și cu cei ai Ministerului Finanțelor despre salarizarea personalului din Sănătate.

Nicolăescu a discutat câteva minute cu protestatarii în stradă, apoi i-a invitat pe reprezentanții acestora să înregistreze oficial documentul cu revendicările Coaliției Profesioniștilor din Sănătate. Ministrul a stabilit cu aceștia să aibă o primă rundă de discuții duminică, de la ora 11.00.

Protestele vor continua până pe data de 27 septembrie, între orele 11:00 și 13:00.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prima reacție a lui Bolojan după decizia CCR privind pensiile speciale: vom face demersurile pentru recuperarea banilor
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
Președintele Curții Supreme de Justiție anunță pentru Mediafax că sesizează instituțiile europene competente, după decizia CCR
Click
Singurele zodii cu noroc dublu în Noul An Chinezesc. Bani, iubire și oportunități neașteptate le bat la ușă. E anul ce le va aduce împliniri și câștiguri spectaculoase
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
2026: Cine trebuie să curețe locurile de parcare? Ce spune legea și cine riscă amendă
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Cine a desenat harta minții? Alcmaeon din Crotone și începuturile unei revoluții despre natura conștienței