Prima pagină » Știri » Costoiu: Politehnica ar putea avea din toamnă propriul centru permanent de donare de sânge

Costoiu: Politehnica ar putea avea din toamnă propriul centru permanent de donare de sânge

Costoiu: Politehnica ar putea avea din toamnă propriul centru permanent de donare de sânge
Politehnica București ar putea avea, din toamnă, propriul centru permanent de donare de sânge, în Regie, întrucât studenții participă, din 2006, la campanii de donare, iar numărul lor depășește posibilitatea de recoltare, a declarat ministrul Mihnea Costoiu.

Ministrul delegat pentru Învățământ Superior Mihnea Costoiu, prezent miercuri la Politehnică, unde a donat sânge cu ocazia unei noi campanii, a vorbit despre intenția acestei universități de a reliza, împreună cu Uniunea Națională a Studenților din România (UNSR), un centru de donare de sânge, în capusul din Regie.

„Donez din 2006 în fiecare an, la fiecare campanie organizată în Politehnică de studenți. De fapt ei m-au convins. Până în 2006 am donat o singura dată. Eram elev și am donat pentru un coleg din liceu care a avut o problemă de sănătate. Am reluat donarea datorită studenților în 2006”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Mihnea Costoiu, prezent la campania UNSR ca donator voluntar.

El a arătat că a hotărât, alături de Politehnică și UNSR, să solicite Ministerului Sănătății aprobare pentru realizarea unui centru permanent de donare în Regie, care să fie pus la dispoziția studenților din acest campus, dar și din Grozăvești, Belvedere și Leu, estimând că ar fi vorba de 20.000 de studenți.

Costoiu a mai precizat că din 2012 campania de donare de sânge se desfășoară simultan cu înscrierea tienrilor în Registrul național al donatroilor voluntari de celule stem.

„Mă bucur că începând din 2012, Ministerul Sănătății realizează baza pentru Registrul național al donatorilor de celule stem, iar studenții au răspuns și acestei noi chemări. Le-am adresat chemarea de a se înscrie în acest registru și să fie și donatori de celule stem dacă există compatibilitate cu un pacient. Iată că numărul studenților care se înscriu să doneze sânge și în acest registru este din ce în ce mai mare. În cadrul acestei campanii sunt în fiecare zi 100 de tineri care se înscriu la donarea de sânge, pentru că nu se poate tehnic mai mult. Totuiși, în fiecare zi 20, 30, 50 de tineri nu reușesc până la prânz să doneze sânge așa cum spune regulamentul. Este un lucru extraordinar ceea ce se întâmplă aici, de aceea avem nevoie de un centru unde tinerii să poată dona permanent”, a mai spus Costoiu.

Din 2006, UNSR organizează de două ori pe an, în Politehnică, o campanie de donare de sânge.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa internațională, omagiu pentru Mircea Lucescu: „unul dintre numele importante ale fotbalului mondial a încetat din viață”
Digi24
Acordul de încetare a focului cu Iranul este o victorie parțială pentru Trump, dar vine cu un cost ridicat
Cancan.ro
Bombă! Răzvan Botezatu, primele declarații despre legătura cu EX-ul Codruței Filip
Prosport.ro
Imaginile durerii cu soția lui Mircea Lucescu, la spital, după ce a aflat de moartea legendarului antrenor
Adevarul
Din sărăcie lucie, în legendă. Viața lui Mircea Lucescu: de la un colț de pâine împărțit la cinci, la recunoaștere internațională
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
Giga Hagi, mesaj sfâșietor după decesul lui Lucescu: „Mi-a fost mai mult decât antrenor.” Ce au transmis Simona Halep și Gică Popescu
Digi24
Miruţă: Dacă Guvernul Bolojan cade în urma unei moţiuni susţinute de PSD, este iraţional să ne mai punem la masă cu acest partid
Cancan.ro
Ce avere avea Mircea Lucescu, de fapt. A strâns o sumă uriașă din fotbal
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai merită să mergi cu mașina în Grecia? Cât costă în 2026 drumul până în Thassos, Halkidiki sau Lefkada
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Un parc din București va fi numit după Donald Trump