Prima pagină » Știri » Cum va fi vremea în prima zi de școală / Anunțul de ultimă oră al ANM

Cum va fi vremea în prima zi de școală / Anunțul de ultimă oră al ANM

Cum va fi vremea în prima zi de școală / Anunțul de ultimă oră al ANM
Meteo. Cum va fi vremea în prima zi de școală / Anunțul de ultimă oră al ANM / Foto ilustrativ: Pixabay.com

În țară, vremea va fi caldă, călduroasă după-amiaza în vestul și sudul țării și pe arii mai restrânse în rest.

Cerul va fi variabil. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în Moldova, Dobrogea, în jumătatea estică a Munteniei, precum și în zona montană înaltă.

Temperaturile maxime se vor încadra între 25 și 33 de grade, cu cele mai ridicate valori în Oltenia, iar cele minime vor fi cuprinse între 8 grade în depresiunile Carpaților Orientali și în jur de 20 de grade pe litoral și în Dealurile de Vest.

Pe arii restrânse, îndeosebi în Transilvania și în zonele depresionare, se va semnala ceață.

Cum va fi vremea la început de săptămână

ÎN ŢARĂ (marţi): Vremea se va menține caldă pentru această dată, călduroasă după-amiaza îndeosebi în vestul și sudul țării. Cerul va fi variabil spre mai mult senin.

Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în regiunile sudice. Temperaturile maxime se vor încadra între 24 și 32 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 10 și 20 de grade, mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei, spre 6 grade.

Dimineața și noaptea, izolat, vor fi condiții de ceață.

LA BUCUREŞTI (luni): Vremea va fi călduroasă după-amiaza. Cerul va fi variabil spre senin, iar vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în cursul zilei.

Temperatura maximă va fi în jur de 31 de grade, iar cea minimă de 16…18 grade.

Gândul LIVE. Florinela Georgescu, ANM: „Vom avea în continuare vreme neașteptat de frumoasă și de durată. Nu așteptăm modificări în următoarele 7-8 zile”

Florinela Georgescu, director meteorologie operațională în cadrul Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), a explicat vineri la GÂNDUL LIVE că vremea se va păstra frumoasă în următoarele 7 zile, cu temperaturi de până la 32 de grade Celsius, și 27-28 de grade la mare.

„Vom avea în continuare  vreme neașteptat de frumoasă și de durată. Nu așteptăm modificări în următoarele 7-8 zile, mă refer și la temperaturi și la precipitații.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții