Prima pagină » Știri » Deputat PNL acuză: PSD Olt îi manipulează pe asistații sociali prin amenințări cu tăierea indemnizațiilor

Deputat PNL acuză: PSD Olt îi manipulează pe asistații sociali prin amenințări cu tăierea indemnizațiilor

Deputat PNL acuză: PSD Olt îi manipulează pe asistații sociali prin amenințări cu tăierea indemnizațiilor
Gigel Știrbu a semnalat, vineri, că persoanele asistate social din județul Olt sunt chemate la primăriile administrate de PSD pentru verificarea cărților de identitate. Liberalul susține că prin această procedură, asistații social sunt presați să voteze pentru a nu le fi tăiate indemnizațiile.

„Doresc să trag un semnal de alarmă asupra practicilor murdare ale PSD aplicate populației în județul Olt! Asistații social sunt chemați la primăriile din județ pentru a li se face o verificare la cărțile de identitate cu privire la valabilitatea acestora și dacă cetățenii au aplicat pe actul de identitate timbrul autocolant cu mențiunea «votat» care să ateste că au participat la primul tur al alegerilor prezidențiale 2019. De asemenea, pe această cale, cetățenilor asistați social din județul Olt li se aduce la cunoștință de către reprezentanții PSD din primării, că în cazul în care aceștia nu se vor prezenta la urne și în turul al doilea al alegerilor prezidențiale și nu vor alege Viorica Dăncilă, nici nu vor mai beneficia de ajutoarele sociale”, se arată într-un comunicat de presă emis,vineri, de deputatul liberal Gigel Știrbu.

Acesta susține că PSD amenință persoanele care beneficiază de asistență socială din județul Olt, presându-i să iasă la vot.

„Acesta este modul în care poate convinge PSD-ul românii să iasă la vot și așa sunt ajutați să discearnă ce este bine pentru viitorul acestei țări: amenințați că vor trece de la faza de sărăcie lucie la săracie absolută.
Precizez că județul Olt este captivul PSD în ultimii 30 de ani, se afă în topul județelor la numărul de asistați social, corupția este la nivel înalt întinsă peste instituțiile statului și investițiile de orice fel lipsesc cu desăvârșire la nivelul județului Olt cât timp banii publici sunt gestionați de baronii PSD”, mai notează Gigel Știrbu.

Gigel Știrbu a atașat și o fotografie făcută vineri, în care liberalul susține că a suprins „asistați sociali” care așteapă să le fie verificate cărțile de identitate în fața Primăriei Izvoarele.

„Eu înteleg că doamna Dăncilă, uitându-se cu disperare la ceasul ei de doar 5000 de euro, vede că timpul trece extrem de repede în defavoarea ei în această campanie electorală, dar cât de josnic să fii încât să ameninți oamenii, care abia trăiesc de pe o zi pe alta, cu tăierea unicei lor surse de venit?! Iubiți mult românii, se vede!”, a conchis deputatul PNL.

Al doilea tur de scrutin pentru alegerile prezidențiale va a avea loc pe 24 noiembrie 2019.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un tânăr cercetător a reușit să producă benzină și motorină din plastic reciclat