Prima pagină » Știri » Asistent medical de la Spitalul Judeţean Brăila, răpus de coronavirus. Avea doar 51 de ani

Asistent medical de la Spitalul Judeţean Brăila, răpus de coronavirus. Avea doar 51 de ani

Asistent medical de la Spitalul Judeţean Brăila, răpus de coronavirus. Avea doar 51 de ani

Un asistent medical de la Spitalul Județean Brăila a fost răpuns de coronavirus. Bărbatul avea doar 51 de ani și lucra în secția de Radiologie. Este primul cadru medical brăilean care moare din cauza infecției cu COVID-19.

Cornel Istrate era internat la ATI de aproximativ două săptămâni. Din păcate, bărbatul avea și unele comorbidități. Medicii și-au dat toată silința, dar nu l-au mai putut salva. Asistentul medical era angajat la secția de Radiologie a Spitalului Județean Brăila.

Ne am rugat pentru tine si am sperat că vei fi bine. Ai îngrijit pacienţi, ai iubit oamenii si ai fost dedicat meseriei, dar virusul SARS COV 2 a fost mai puternic şi tot efortul echipei medicale a fost în zadar”, este doar unul din numeroasele mesaje postate după moartea lui Cornel Istrate.

Pentru cei care nu cred în COVID. Pe Cornel Istrate Corneliu îl știam bine, era un om plin de viață, tânăr și mereu vesel. Dumnezeu sa te odihnească în pace”, este un alt mesaj.

Focar de coronavirus la Spitalul Județean Brăila. 10 cadre medicale au fost testate pozitiv

De altfel, la Spitalul Județean Brăila este un adevărat focar de coronavirus. Nu mai puțin de 10 cadre medicale au fost testate pozitiv, potrivit unui comunicat emis de DSP. Potrivit reprezentanților spitalului este vorba de un medic, cinci asistente și patru infirmiere.

Toate cele 10 persoane lucrează la ATI și au fost trimise în izolare sau internate, după caz. Secţia a fost, conform normelor de siguranță, dezinfectată, activitatea nefiind blocată.

89 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Potrivit ultimului raport emis de Grupul de Comunicare Strategică, până pe 5 noiembrie au fost testate pozitiv cu coronavirus 3.758 de persoane, dintre care 164 au decedat. Conform GCS, în ultimele 24 de ore au fost depistate 89 de cazuri noi, dar și 3 decese.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Premieră în Bosnia și Herțegovina: un robot umanoid a fost prezentat la Sarajevo