Prima pagină » Știri » EXCLUSIV | Cine este șoferul care a tăiat cu flexul bariera care blochează drumul spre Cota 1.400 din Sinaia. „Am avut o urgență! Îmi asum tot ce s-a întâmplat”

EXCLUSIV | Cine este șoferul care a tăiat cu flexul bariera care blochează drumul spre Cota 1.400 din Sinaia. „Am avut o urgență! Îmi asum tot ce s-a întâmplat”

Galerie Foto 4

Șoferul filmat, duminică, în timp ce tăia cu flexul bariera care blochează drumul spre Cota 1.400 din Sinaia, a povestit, în exclusivitate pentru Gândul, care a fost motivul pentru care a recurs la acest gest. Bărbatul susține că a intervenit o urgență și își asumă în totalitate răspunderea pentru ce s-a întâmplat. 

Polițiștii din Sinaia au fost sesizați, duminică seara, de către reprezentanții Primăriei Sinaia, cu privire la faptul că sistemul de închidere al unei bariere montate la intrarea pe DC 134 – Drumul Cotei 1.400, ar fi fost distrus.

În plus, există și o filmare, realizată de o femeie, în care se vede cum un bărbat înarmat cu un flex taie la marginea barierei, pentru a putea să o ridice.

Bariera respectivă este gestionată de către Poliția Locală din Sinaia și se montează spre Cota 1.400 când stratul de zăpadă este mare.

Polițiștii au deschis o anchetă și au stabilit că este vorba despre un bărbat în vârstă de 60 de ani, care administrează un restaurant de lux, deschis în zonă.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, este vorba despre Sorin Aldescu, un om de afaceri care are un restaurant la Cota 1.400 și unul în București, în Parcul Herăstrău.

Contactat telefonic de Gândul, Sorin Aldescu a explicat ce s-a întâmplat în cursul zilei de duminică și cum a ajuns să deschidă bariera cu un un flex.

„Am decis să deschid singur bariera”

De regulă, toți cei care au afaceri la Cota 1400 au o înțelegere cu Poliția Locală, care ridică bariera, la anumite ore, pentru ca personalul să poată să ajungă și să plece de la serviciu. Duminică, s-a întâmplat ceva grav. Am primit vești de acasă și a fost nevoie să plec urgent. Nu aveam numărul de la Poliția Locală, așa că mi l-a dat cineva. L-am notat la repezeală și am greșit o cifră. Ca urmare, nu a răspuns nimeni. Măcar dacă ar fi răspuns, pentru că așa aș fi aflat că am format un număr greșit… Atunci, am decis să deschid singur bariera. Am scos din portbagaj un flex, pe care îl aveam la mine alături de alte unelte necesare unui om care trăiește la munte și am tăiat un șurub, atâta tot”, a declarat, pentru Gândul, Sorin Aldescu.

Bărbatul susține că, în timp ce tăia șurubul, a observat că este filmat de o femeie, însă nu a vrut să renunțe, în condițiile în care, spune el, era o situație de forță majoră.

M-au identificat după numărul de la mașină și m-au chemat la Poliție, unde am fost acuzat de distrugere. Îmi asum tot ce s-a întâmplat. Cel mai rău îmi pare că s-a suparat domnul primar, pentru că am avut o relație bună”, a mai spus Sorin Aldescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Peste 12.500 de români sunt continuare fără energie. Bogdan Ivan: „Continuăm intervențiile până la ultima reconectare”
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
Pace cu orice preț? Ce spun experții despre dorința românilor de a avea relații mai bune cu Rusia
Mediafax
Ce a primit președintele Nicușor Dan de la Moș Crăciun și cum a petrecut de Revelion
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Risc de contaminare cu lapte praf. Nestlé anunță o retragere globală!