Prima pagină » Știri » Facturi duble pentru decembrie la căldură, pentru abonații racordați la Termica Vaslui

Facturi duble pentru decembrie la căldură, pentru abonații racordați la Termica Vaslui

Facturi duble pentru decembrie la căldură, pentru abonații racordați la Termica Vaslui
Facturile la căldură pentru decembrie 2012 vor fi duble față de luna precedentă, din actualul sezon rece, în municipiul Vaslui, pentru abonații racordați la sistemul centralizat de termoficare, creșterea fiind determinată de mărirea programului de furnizare a căldurii de către societatea Termica.

Facturile la căldură pentru decembrie 2012 vor fi duble față de luna precedentă, din actualul sezon rece, în municipiul Vaslui, pentru abonații racordați la sistemul centralizat de termoficare, creșterea fiind determinată de mărirea programului de furnizare a căldurii de către societatea Termica.

Vasluienii racordați la sistemul centralizat de termoficare va avea de plătit facturi duble la Termica pentru căldura primită în decembrie comparativ cu luna precedentă și cu aproximativ zece la sută mai mari față de decembrie 2011, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit conducerii Termica SA, vasluienii care primesc căldură în sistem centralizat au de plătit 120 de lei pentru o garsonieră, 250 de lei pentru un apartament cu două camere, 320 de lei pentru unul cu trei camere și 350 pentru unul cu patru camere.

„Costurile prezentate sunt doar unele medii pentru că fiecare abonat plătește în funcție de cât indică repartitoarele de căldură montate pe calorifere. Creșterile față de noiembrie sunt date de mărirea programului de furnizare a căldurii, de la 16 ore, în noiembrie, la program non-stop, în decembrie. În plus, temperaturile de afară au fost mult mai scăzute chiar și comparativ cu cele din decembrie 2011, ceea ce a condus și la un consum mai mare de gaz pentru producerea agentului termic”, a declarat, miercuri, pentru corespondentul MEDIAFAX directorul SC Termica SA Vaslui, Dănuț Chirvase.

În municipiul Vaslui mai sunt racordate 1.000 de apartamente, un număr de 371 de familii beneficiind de ajutoare de căldură din partea statului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. Fosta ospătăriță vinde imagini cu corpul ei. Cum arată acum sportiva
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?