Prima pagină » Știri » Fostul subprefect de Vaslui, condamnat la patru ani de închisoare cu executare

Fostul subprefect de Vaslui, condamnat la patru ani de închisoare cu executare

Fostul subprefect de Vaslui, condamnat la patru ani de închisoare cu executare
Fostul subprefect de Vaslui, condamnat la patru ani de închisoare cu executare

Curtea de Apel Iași l-a condamnat definitiv la patru ani de închisoare cu executare pe Sergiu Marian, subprefect al județului Vaslui în perioada 2005-2009, acesta fiind acuzat de abuz în serviciu, instigare la fals intelectual și luare de mită, infracțiuni comise în anul 2007, în calitate de vicepreședinte al Comisiei Județene de Fond Funciar, transmite corespondentul MEDIAFAX.

În același dosar, au mai fost condamnați fostul șef al Agenției Domeniilor Statului (ADS) Vaslui, Mihai Hudum, care a primit o pedeapsă de trei ani de închisoare cu executare, pentru abuz în serviciu și instigare la fals, și fostul director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI), Daniel Prunilă, la doi ani de închisoare cu suspendare, pentru abuz în serviciu.

De asemenea, cei trei vor trebui să achite daune în cuantum de 23.000 de euro către persoanele constituite părți civile în dosar și despăgubiri de 31.690 lei către ADS. În aceste condiții, judecătorii au instituit sechestru asupra tuturor bunurilor imobile aflate în proprietatea fostului subprefect Sergiu Marian și a foștilor directori Mihai Hudum și Daniel Prunilă.

Magistrații ieșeni au admis apelul procurorilor DNA, după ce Tribunalul Vaslui i-a condamnat, anul trecut, pe Sergiu Marian și pe Mihai Hudum la câte trei ani de închisoare cu suspendare, în condițiile în care cei doi aveau deja câte o condamnare cu suspendare pentru fapte similare. În ceea ce-l privește pe fostul director al OCPI Vaslui, acuzat de abuz în serviciu, acesta fusese achitat la instanța de fond.

Potrivit rechizitoriului DNA, în cursul anului 2007, „Sergiu Marian, în calitate de subprefect al județului Vaslui, urmărind să dobândească anumite suprafețe de teren în condiții avantajoase, a conceput un plan potrivit căruia terenurile respective urmau să fie scoase din patrimoniul ADS Vaslui și retrocedate unor persoane cu care urma să încheie ulterior contracte de vânzare-cumpărare”.

„Deși persoanele respective nu aveau dreptul la reconstituire pe respectivele amplasamente, inculpatul avea în vedere că putea să influențeze procedura de retrocedare, stabilind în mod unilateral, în funcție de propriile interese, locația terenurilor ce urmau a fi retrocedate”, arăta DNA.

Anchetatorii au mai stabilit că, prin scoaterea nelegală din patrimoniul ADS a suprafețelor de teren ce totalizau 21 de hectare a fost produs un prejudiciu de 228.904 lei, respectiv 54.000 de euro, în dauna statului.

Această sumă reprezenta, potrivit procurorilor DNA, diferența de valoare existentă dintre terenurile retrocedate ilegal și cele la care foștii proprietari erau îndreptățiți.

După aflarea sentinței, fostul subprefect Sergiu Marian s-a prezentat singur la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Vaslui pentru a fi încarcerat. În schimb, fostul șef al ADS Vaslui Mihai Hudum a fost ridicat, miercuri seară, de un echipaj de poliție de la locuința sa din municipiul Vaslui. Cei doi au fost încarcerați la Peniteciarul Vaslui.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?