Prima pagină » Știri » Gabriel Resources se așteaptă să aibă avizul Parlamentului privind Roșia Montană în două-trei luni

Gabriel Resources se așteaptă să aibă avizul Parlamentului privind Roșia Montană în două-trei luni

Gabriel Resources se așteaptă să aibă avizul Parlamentului privind Roșia Montană în două-trei luni
Gabriel Resources, compania înregistrată în Canada care vrea să dezvolte proiectul minier de la Roșia Montană, se așteaptă să obțină avizul Parlamentului României pentru exploatarea din Munții Apuseni în termen de două-trei luni.

Gabriel Resources, compania înregistrată în Canada care vrea să dezvolte proiectul minier de la Roșia Montană, se așteaptă să obțină avizul Parlamentului României pentru exploatarea din Munții Apuseni în termen de două-trei luni.

„Sperăm că va fi un proces de două, până la trei luni. Este puțin incert”, a declarat directorul general al Gabriel Resources, Jonathan Henry, într-un interviu telefonic acordat Bloomberg.

Gabriel Resources controlează Roșia Montană Gold Corporation, dezvoltatorul controversatului proiect minier de la Roșia Montană.

Compania, înregistrată în Canada, este sprijinită de fondul de hedging Paulson & Co., controlat de miliardarul american John Paulson, de BSG Resources, deținută de Beny Steinmetz, unul dintre cei mai bogați oameni din Israel, de Electrum Strategic Holdings, a omului de afaceri american Thomas Kaplan, un important investitor în industria aurului, și de Newmont Mining Corp, unul dintre cei mai mari producători de aur la nivel mondial.

Proiectul de lege care reglementează exploatarea minereurilor din perimetrul Roșia Montană a fost aprobat săptămâna trecută de Guvern și va fi dezbătut în Parlament.

Proiectul de lege prevede creșterea participației statului în proiect cu 5,69 puncte procentuale, la 25%, și majorarea redevențelor de la 4% la 6% din valoarea producției. Proiectul de lege califică exploatarea de la Roșia Montană drept un proiect de interes național.

Mii de persoane au protestat duminică și luni împotriva proiectului de la Roșia Montană, în București și în alte orașe din țară.

Gabriel Resources consideră că a făcut o ofertă generoasă statului român.

„Oferta pe care am pus-o pe masă este destul de generoasă și sperăm că și Parlamentul român va fi de acord cu asta”, a declarat Jonathan Henry, CEO-ul Gabriel Resources.

El a adăugat că nu se așteaptă ca autoritățile să emită avizul de mediu pentru proiect înainte de încheierea dezbaterii parlamentare.

„Nu cred că guvernul ne va acorda avizul de mediu până când dezbaterea parlamentară nu se va fi încheiat. Avem nevoie ca acest proiect să fie totalmente finanțabil, iar pentru aceasta este necesar ca Parlamentul român să ne susțină”, a mai afirmat Henry.

Președintele Traian Băsescu a declarat, luni, că nu exclude opțiunea de a convoca un referendum pe tema proiectului de la Roșia Montană simultan cu alegerile pentru Parlamentul European din 2014.

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că ideea exprimată de președinte, de a declanșa un referendum privind proiectul Roșia Montană, este una foarte bună.

Ponta a spus că, dacă nu s-ar fi făcut partea tehnică de negociere care ține de acest proiect, statul român ar fi fost dat în judecată de către companiile implicate, care ar fi solicitat despăgubiri de circa două miliarde de dolari.

Premierul a spus că Parlamentul este instituția care are legitimitatea de a lua o decizie, fiind și locul ideal de dezbatere și de informare în ceea ce privește acest proiect.

Zăcământul de la Roșia Montană conține resurse evaluate la 300 de tone de aur și 1.600 tone de argint.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tanczos Barna, critic la adresa CCR: Amânarea deciziei pe pensiile magistraților riscă să coste România sute de milioane de euro
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Dată afară de PRO TV, angajată acum de Cătălin Măruță: 'Discretă, dar esențială.' Andra a strâns-o imediat în brațe!
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
A fost stabilită data procesului intentat de Trump împotriva BBC
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Moartea căpitanului Emil Seftiuc într-un port din Turcia, învăluită în mister: 'N-au mai văzut așa ceva nici lucrătorii de la morgă'
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce aduc suplimentele în alimentația zilnică și cum le alegem informat (P)