Prima pagină » Educație » Gabriel Zetea (PSD), despre bugetul Educației: Cel mai mic din istorie, raportat la PIB

Gabriel Zetea (PSD), despre bugetul Educației: Cel mai mic din istorie, raportat la PIB

Gabriel Zetea (PSD), despre bugetul Educației: Cel mai mic din istorie, raportat la PIB
Gabriel Zetea (PSD), despre bugetul Educației: Cel mai mic din istorie, raportat la PIB

Pandemia a arătat cât de vulnerabil este sistemul de educație, dar și că e nevoie de investiții în școala online, la fel ca și în reabilitarea unităților de învățământ, spune deputatul PSD Gabriel Zetea. Social-democrații acuză că bugetul Educației este cel mai mic din istorie raportat la PIB.

Deputatul PSD critică procentul alocat Educației

Deputatul PSD, Gabriel Valer Zetea, a spus, sâmbătă, în Comisia de Buget, Finanțe și Bănci că e nevoie de investiții în Educație și Guvernul Florin Cîțu a alocat în 2021 cel mai mic buget raportat la PIB, doar 2,8%.

„Guvernul Cîțu a alocat în acest an Educației cel mai mic buget raportat la PIB din istorie – 2,8%, ceea ce e extrem de puțin. Prin amendamente propunem creșterea acestui buget până la 5% din PIB, aproape 56 de miliarde și 1% pentru cercetare, un total de aproape 70 de miliarde pentru bugetul Ministerului”, a spus Zetea.

Acesta spune că e pandemia a arătat cât de vulnerabil este sistemul și cât de mult s-a greșit anul trecut, ceea ce nu trebuie să se mai întâmple.

„Pandemia ne-a arătat cât de vulnerabil este sistemul de educație din România”

„Pandemia ne-a arătat cât de vulnerabil este sistemul de educație din România și cât de important este să facem cu adevărat investiții în școala online, pentru reabilitarea unităților de învățământ și am discutat la Ministerul Dezvoltării un program pentru construcție de creșe (…). Anul trecut s-a greșit enorm. Anul trecut, în momentul în care s-a trecut la școala online s-a cerut autorităților locale achiziția de echipamente online pentru copiii români în condițiile în care autoritățile locale nu aveau resursele financiare pentru a le achiziționa, urmând ca, ulterior, să își recupereze banii din fonduri europene. (…) E nevoie să fie un alt fel de gândire”, a mai spus Gabriel Zetea.

Pe lângă creșterea calității educației, social-democratul spune că este nevoie și de mărirea salariilor profesorilor, care nu cresc nici de la 1 martie cum era stabilit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Momentul în care s-a născut Iisus: chiar a fost o „noapte de vis”? Un reputat istoric descrie vremurile tulburi ale Mântuitorului
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
MESAJE DE CRĂCIUN 2025. Urări speciale pentru prieteni, rude sau colegii de la serviciu