Prima pagină » Știri » GÂNDUL LIVE. Sorin Paveliu, expert în sănătate publică: „Acest virus nu va dispărea. Amenințarea pandemică va exista permanent”

GÂNDUL LIVE. Sorin Paveliu, expert în sănătate publică: „Acest virus nu va dispărea. Amenințarea pandemică va exista permanent”

Expertul în sănătate publică Sorin Paveliu a declarat, în direct la Gândul Live, că virusul care a dus la pandemia din prezent nu va dispărea, el subliniind că amenințarea pandemică va exista permanent. Expertul a explicat că umanitatea trebuie să gândească măsuri pentru a conviețui cu acesta.

Despre măsurile luate de autoritățile române în ultimele zile, expertul în sănătate spune că depinde foarte mult unghiul din care sunt privite lucrurile.

„Depinde foarte mult din ce unghi le privești. Părerea mea este că această notă optimistă era necesară. Peste tot în Europa se înregistrează scăderi semnificative ale ratei de infectare, iar în România se întâmplă la fel. A început să se vadă efectul vaccinării. Eu mă așteptăm de la autorități să încerce să își imagineze că suntem în mai 2022. Altfel spus, cum ar trebui să funcționeze această societate și la anul, după ce am ieșit din pandemie, dar ținând cont de faptul că acest virus nu va dispărea. În cel mai rău caz se va modifica, dar nu va dispărea, deci această amenințare pandemică va exista permanent. Noi ar trebui să folosim astfel de momente pentru noua normalitate”, a spus expertul.

Vaccinarea în rural vs urban

„Practic, putem să împărțim România în două. Pe de o parte, persoanele care stau în mediul rural, iar pe de altă parte, cele din mediul urban. În mediul rural, vaccinarea va fi foarte dificil de realizat. Îmi pun baza în corectitudinea primului ministru și a președintelui că atunci când vor primi semnale că tendința descrescatoarea a cazurilor nu va mai fi la fel ca acum, vor lua măsuri. Ne-ar trebui aproximativ 7 milioane de persoane vaccinate că să ne punem baza în vaccin. Ar fi interesant de văzut de ce guvernul nu a insistat mai mult pe vaccinarea obligatorie. Puteau fi puse în funcțiune mecanisme de verificare”, a explicat expertul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
România exportă mai mult decât importă, arată un raport